• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
asura - keiichi sato
15. yüzyıl japonya'sında, savaş ve kıtlığın en yoğun olduğu zamanlarda kimsesiz olarak doğan ve yabani bir yaratık olarak yaşayan asura; wakasa adında bir kadın ile tanışır ve insani yönünü keşfetmeye başlar.

bu hikaye, asura'nın katil bir yaratıktan, insani yanını keşfedip insanlara yardımcı olmayı kendine yaşam amacı seçen bir kişiye dönüşme yolculuğunu anlatır.

george akiyama'nın 1970-1971 yıllarında weekly shonen magazine tarafından yayınlanan "ashura" isimli mangasından uyarlamadır.
  1. asura, japon kültürü içerisinde klasik sayılabilecek bir hikayenin baş kahramanı aslında.

    bir sebepten ötürü bebeklikte, kyoto'nun çorak toplarında bir başına kalan; hayvanlar tarafından bulunup büyütülen ve insan olduğundan haberi dahi olmayan bir çocuğun, "melek" figürü olabilecek bir kadının yardımıyla, insanlığını keşfetmesini konu alır.

    animenin bize anlattığı bu hikayenin yanı sıra, asura'nın esas anlattığı konu, 15.yy. ortalarında japonya'da yaşanan büyük kıtlığın etkileridir. arka planda aktarılan kıtlık zamanlarını, bir alt metin olarak sunmayı çok iyi başarmışlar. tarihsel bütünlüğü bozmadan ve saptırmadan, yarı-fantastik bir hikaye ile insanların kıtlık zamanlarında neler yapabildiklerini/yapabileceklerini sunmuşlar aslında.

    1459-1461 yılları arasında japonya'da 80.000'den fazla insanın ölümüne sebep olan savaş ve kıtlık zamanlarına; aynı zamanda yaratık olarak doğan bir çocuğun, insanlığını keşfettiği ruhani yolculuğuna tanık olmak bakımından kapsamlı ve özel animelerden birisidir benim için.