1. eveet, bu gün aşure günü. bütün insanlara; özellikle de evinde aşure pişmeyen ama etrafı iyi komşularla çevrili yalnız insanlara kutlu olsun. kapı önünde; bol buğdaylı, bol incirli, kayısılı, allaaah kuru üzümlü oyşh bol narlı aşurelerle karşılaşmanız dileğiyle. etrafında iyi komşuları olmayanlara da geçmiş olsun ne diyek. şaka şaka. evde oturmasın tek başına, belediyeye falan gitsin dağıtan bir yer vardır herhalde eheh. ya da çok şeyse git bi künefe göm, gönlün olsun.

  aşure günü çocukluğumuzun en tatlı, en şeker, en samimi günlerinden birisidir. nohutlar fasulyeler ıslanır. alırsın kokuyu bi gün öncesinden. yarın aşure yiyecez lan eheh.
  ertesi gün komşular toplaşır. çocuklar da tabi. ya da amcalar, teyzeler, kuzenler dede'nin teraslı bahçeli evine gider, aşure günü hep beraber güle oynaya, ellerde tepsiler, tabaklar komşu komşu gezilerek geçirilir.

  aşure günü; samimiyet demek. komşunun balkondan: "imagine hadi bize gel samet'le aşure yiyin" demesi. atari oynarken bir yandan da tabağını bitirmeye çalışmaktır.

  aşure günü; aylardır aynı apartmanda yaşayıp, selam dahi vermediğin insanlarla tanışma fırsatıdır. yalnız yaşayanların hatırlanma ve mutluluk sebebidir.

  sadece bir tabağı değil, mutluluğu paylaşma günüdür. bu sene insan evladı çıkar da bana da getirir umarım eheh.
 2. binadaki tek öğrenciyiz diye bu kadar da dışlanılmaz ki. insan bi yapar getirir canım istedi akşam akşam. bi de zamanı gelmiş ondan heralde kan çekiyor..
  wtf
 3. aşureyi hiç sevmem. cok karışık gelir bana ama annem çok severdi , çok güzel de yapardı.
  her aşure gününde kocaman bir tencere yapar ye diye ısrar ederdi.onu kirmamak için yerdim , yeter dediğim zaman bir kepce fazladan koyardı hep.

  tüm apartmana dağıtırdı annem. herkes cok begenirdi. malzemeden hic kismazdi çünkü en bol çeşitli , en güzel aşureyi hep o yapardi.
  yaparken onu izlerdim ben bir yandan da fındık, fıstık yerdim. asure kokusu mutfağa yayilirdi birlikte sohbet ederdik.

  bugün gün boyu internette , orada burada aşure gordum. hiç sevmem ama annemi hatırlattı bana çok canım çekti bu yuzden.

  yurda geldim asure yapmislar. yemeğimi yedikten sonra aşureyi odama goturebilir miyim dedim. hayir burada yiyebilirsin yukarı yemek goturmek yasak dediler. oysa diğer kızlar yukarı götürmüştü.

  canım sıkkın yukarı çıktım. beni çağırdılar geri içlerini dokunmus , gel götur diye.
  dedim zamanı geçti artık o an canım istemişti.oysa hiç sevmem aşureyi annemi hatirlayacaktim yerken.
  beid