atp


 1. öldüğümüzde vücudumuzdan ayrıldığı varsayılan ruh, ta kendisidir.
  t
 2. adenozin trifosfat yani atp bir fosfatını vererek iki fosfatlı adenozin difosfata(adp) dönüşür.fosfat bağlarındaki enerji çok yüksek olduğu için atp adp ye dönüşürken yüksek miktarda enerji açığa çıkar.sonrasında bu enerji hücre içerisinde çeşitli reaksiyonlarda kullanılır.
 3. lise müfredatında nedense atp'nin bir enerji kaynağı olduğundan bahsedilir ama enerjiyi ilgili moleküle nasıl kanalize ettiği hiç söylenmez. işin en güzel kısmını söylemiyorlar ya, deli ediyorlar insanı. neyse efendim,

  bunun yolları şunlar:

  1. enzimin fosfatlanması
  bu yolda ilgili enzim, substratını tutmuş haldeyken atp'deki bir fosfat enzime aktarılır. yüksek enerjili olan fosfat enzimde şekil değişikliğine neden olur.

  enzimin şekil değiştirmesi ile molekül bir yerden bir yere taşınabilir (başka bir molekül ile birleşmek üzre), parçalanabilir, eğilip bükülebilir (bkz: izomeraz) (bkz: mutaz) .

  ilgili fosfat daha sonra enerjisi harcandığı için çıkarılır veya kendiliğinden kopar. (bkz: kas kasılması) (bkz: aktin) (bkz: miyozin)

  2. substratın fosfatlanması
  bu yolda da doğrudan molekül fosfatlanır. böylece dengesiz hale gelmesi sağlanır. parçalanacaksa bir enzim tarafından daha rahat parçalanır hale gelir. (bkz: glikoliz) bu fosfat daha sonra belli işlemlerle çıkarılır.
 4. 1)fotofosforilasyon
  2)substrat düzeyinde fosforilasyon
  3)oksidatif fosforilasyon
  4)kemosentetik fosforilasyon

  olmak üzere 4 şekilde üretilir.