1. kısa bir şey yazıp gidecektim ki başlığı boş görünce vazgeçtim.

    rodin, meşhur düşünen adam heykelini yaparak sanat camiasına girmiş meşhur heykeltraşlardan biridir. düşünen adam heykeli, paris'te bulunan rodin müzesi'nde sergilenmektedir. çok çetrefilli bir aşk hayatı yaşamış kalitesiz ve karektersiz bir adamdır aynı zamanda kendisi (oralara fazla girmeyeyim, bir şeyler paylaşmıştım zamanında, arzu eden şuradan (bkz: camille claudel) devam..

    virginia woolf, çocukken rodin'in eserlerinin bulunduğu bir sergiye gidiyor bir grupla. özellikle üstü kapalı eserlere dokunulmaması hususunda uyarı alıyorlar, woolf gibi arıza bir insan durur mu, açıp bakıyor birine, bunu gören rodin de basıyor tokadı hemen kızcağıza.

    - okuyunca düşündüm de, tarihe geçmiş bir adamın, tarihe geçmiş iki kadın üzerinde bıraktığı kötümser izleri hayatın hiçbir gerçeğini değiştirmiyor da hani. düşünen bir heykel yaptı, tarihe geçti ama diğer yandan o esere bakan tüm insanlar yaşadıkları, yaşattıkları ve yaşayacakları kötülükler üzerine daha çok düşüyor olacaklar ki. heykelin her ne kadar felsefik yanı olsa da, geçmiş ve gelecekteki yaşamın 'iyi' yönlerini ne kadar düşünmeye itebilir ki insanları.