1. türkçe' deki en sevmediğim kelimedir. bir sabah tdk beni arasa ve "bir kelime söyle onu dilden çıkaralım." deseler söyleyeceğim kelime bu.

  bunu bir arkadaşıma söylediğimde bana "aynen" demişti. *
 2. gayet de kullanışlı bir kelime. sıkıcı muhabbetleri geçiştirmek için kullanılır. o yüzden, öyle şey yapmayın fazla yani. gaza gelmeyin, evet.
 3. birini dinliyor gibi yapmanın can simidi kelimesidir. bunu bir arkadaşım söylediğinde dinliyor gibi yapıp aynen demiştim.
 4. yayvan söylenişi nedeniyle dışlanıyor ve hor görülüyor. ağzını açarak sakız çiğneyen insan gibi muamele görüyor. aynı istikamette fikir paylaşımı yaparken konuşanın ortak fikir kümesinden çıkmadığını belirtmek için kullanılır. ortak fikir kümesi dostluğun evidir. mazallah aynen dememek için susarsanız uzun soluklu fikir.beyan eden arkadaşınız istikametinin şaştığını düşünmeye başlar, sözlerini azaltır, kabuğuna çekilir, dostluk katsayısında düşüş yaşanır.

  ayrıca tersi durumda dostunuz olmayan birinin fikrinin özüne ulaşmak gibi bir çabamız varsa asıl fikre zemin hazırlayacak isktikametteki genel geçer görüş bildirimlerini aynen aynen diyerek gecistirip konuşmacının fikrinin özünü çekinmeden beyan etmesini sağlar, o sırada fikrin özüne ulaşınca belirteceklerimizi hazırlarız. o noktaya gelince de aa bak hepsi tamam ama bu olmadı deyip mikrofonu önümüze çekeriz.
  abi
 5. abiye ithafen "aynen aynen"*
  r2-d2