bağdatlı ruhi

Kimdir?

bağdatlı ruhî (ö. 1605), klasik türk edebiyatı şairi. bağdat doğumlu olduğu bilinen şairin doğum tarihi bilinmemektedir. bağdat doğumlu olduğu için bağdatlı ruhî olarak anılmıştır. gerçek ismi osman'dır. babası osmanlı ordusunda bir askerdi, kendisi de sipahi olmuştur. dönemin önemli, ünlü isimleriyle arkadaşlık kurmuştur. çeşitli savaşlara katılmıştır. eleştirel tarzı ve yalın üslubu ile ünlenmiştir. toplumun sorunlarına ilişkin yazmayı tercih etmiştir. 1605 yılında şam'da öldüğü bilinmektedir. terkîb-i bend'i çok meşhurdur ve birçok nazire yazılmıştır. bunların en bilineni ziya paşa'nın kaleme aldığıdır.
 1. gör zâhidi kim sâhib-i irşâd olayım der
  dün mektebe vardı bugün üstâd olayım der.

  en sevdiğim beyitidir. evde tek başıma kaldığımda biraz yüksek sesle söylerim. söylerken kendimi birşeyler biliyor gibi hissederim. *

  anlamı ise zahit'e bakın ki dün mektebe yeni başlamış olmasına rağmen bugün üstad olacağım diyor.
 2. kendisinin fuzuli ile olan bir atışması olduğu rivayet edilir fakat çok büyük ihtimalle uydurmadır.

  şöyle ki, ruhi bir asker çocuğu. kanuni'nin bağdat'ı fethettiğinde oraya yerleştirdiği askerlerden birinin orada doğan çoçuğudur. yani doğumu 1535 civarı veya sonrasında olmalı. fuzuli bu sıralarda şöhretinin zirvesinde, yaşı da 50 civarı. fuzuli 70 yaşına yakın öldüğünde ruhi 15-20 yaşlarında bir bebe olmalı.

  bebe ruhi :d