• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
basilisk kouga ninpou chou
kouga" ve "iga" adında, birbirlerine yıllarca kin besleyen 2 klan vardır. ileri gelenler bir araya toplanmışlar ve bu 2 klan arasında zorunlu barış ilan etmişlerdir. iki klanın da birbirine saldırması yasaklanmıştır.


imparator son günlerini yaşarken onun 2 varisi arasında da amansız bir mücadele yaşanmaktadır. "kouga" ve "iga" lılar da farklı iki varisi desteklemektedirler. ileri gelenler, bu iki varisin kavgası sonucu insanların ölmesindense, klanlar arasındaki barışın kaldırılmasını ve nijaların birbirlerini öldürmelerini daha uygun bulurlar. böylece "kouga" ve "iga" arasındaki zorunlu barış hali kaldırılır. iki klan içerisinden 10 kişi seçilir. hangi klan, diğerinin seçilmiş 10 kişisini öldürürse o klanın desteklediği varis imparator olacak ve klanın şanı yüzyılllarca dilden dile aktarılacaktır. böylece hırslı bir av başlar.
ıgalı oboro ve kougalı gennosuke birbirlerine aşıktırlar ve yakında evlenecektirler. bu yüzden savaşı durduabileceklerini süşünmüşlerdir ancak her ne kadar istemeselerde kendilerini savaşın içinde bulmuşlardır.en önemliside bu 10 ar ninjanın doğa üstü güclere sahip olmasıdır.
  1. 2005 yapımı, 24 bölüm süren tekmeli dövüşlü, fantastik bir anime. çok dramatik ve tabiri caizse 'cool'du.
  2. eski ve baba animeler arasında yer alır. birbirinden tehlikeli iki ninja ailesi kouga ve ida arasında geçen bir savaştır anlatılan. mtv türkiye kanalında da gösterilmişti bir dönem. ilk defa o sayede görmüştüm. çok başarılı karakterler vardır. bu karakterlerin çılgın yetenekleri vardır. ister istemez bazı karakterleri destekleyip, bazılarından tiksiniyorsunuz. ve ne olursa olsun mutlaka üzülüyorsunuz. aynı hikayeyi işleyen shinobi isimli bir de film vardır. yanlış hatırlamıyorsam japon kültüründe bu hikaye önemli bir yer tutar. eski hikayelerinden biridir. japon sarayında da osmanlı'daki entrikalar ve taht oyunlarını aratmayacak mücadeleler dönmüştür. işte hem bu mücadeleler hem de iki klanının birbirine duyduğu nefret bu kaçınılmaz savaşı iyice körükleyecektir.
  3. underrated bir seridir. izlemeyen çok şey kaçırır.