1. evlilik çağına gelmiş her kadın için ödenen para. daha sonra süt parası olarak dillendirilmeye başlandı. şimdiyse tarih olmaya yakın.
 2. yani bir araba parası kadar başlık parası istenen kızlar var. haliyle insanın araba alası geliyor hiç olmazsa herkes biner.
 3. abi
 4. şişmansa "agirliginca" altindir uzunsa "boyunca" altindir. ama illa ki altindir.
 5. rus romanlarında kadınların ailelerinin erkeğe verdiğidir. hem soylu bir rus kontesi ile evlen heö de çiftlik al bedavdan. insan hayret ediyor. drohama gibi bir adı vardı sanırım.
 6. (bkz: mehir)
  baslik parasiyla ayni sey degildir, ama alakali da olabilir tabi.
  sanirim bozulmus bi uygulamasi gibi herhalde galiba.
 7. farklı bir bakış açısıyla:

  "modern aile hala en temel ve yakın ihtiyaçları karşılarken, devlet ve piyasa (şu ana kadar) başarısız oldu; buna rağmen aike giderek daha fazla müdahaleye maruz kalıyor. piyasa insanların duygusal ve cinsel hayatlarını nasıl yaşayacağına bile giderek daha fazla karışıyor. aile geleneksel olarak başlıca çöpçatanlık kurumuyken bugün duygusal ve cinsel isteklerimizi belirleyen ve etkileyen, sonra da istediğimiz şeyi (yüksek bir ücret karşılığında) bize sağlayan piyasadir.

  eskiden gelin ve damat ailenin salonunda bir araya gelir ve para bir babadan öbürüne geçerdi. bugünse flört kafelerde ve barlarda gerçekleşirken para da aşıklardan garsonlara geçiyor. "

  hayvanlardan tanrılara sapiens.
  yuval noah harari