• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
bayan ming'in hiç olmayan on çocuğu - eric emmanuel schmitt
çin'in yunhai kasabasındaki grand hôtel'in ilginç bir çalışanı vardır: bayan ming. yaşlı ve bilge bayan ming, tuvalet bekçiliği yaptığı otelde, günün birinde fransız bir işadamıyla tanışır ve ona on çocuğunun hikâyesini anlatır. hikâye olağanüstüdür, çünkü çin'de tek çocuk yasası vardır ve bayan ming'in on çocuğu olması imkânsızdır. kendinden kaçtığı için tüm dünyayı dolaşan fransız ise yaşlı kadının anlattıklarına inanmasa bile onun hikâyelerinin bağımlısı olur. zira eşitlik anlayışını mao'dan, insancıllığını konfüçyüs'ten alan bayan ming'in anlattığı her öykü bir hayat dersidir…

gerçekle yalan iç içe geçmişken bayan ming, doğum günü için tüm çocuklarının bir araya gelmesini ister… artık düğümün çözülme vakti gelmiştir… eric-emmanuel schmitt'ten hakikatin acımasızlığı, hayallerin çılgınlığı üzerine şiirsel bir roman…
(tanıtım bülteninden)
 1. oldukça keyifli bir kitaptı. bayan ming'in anlattığı hikayeyi "hikaye olduğunu bile bile" okuyorsunuz. her çocuğunun çok farklı, çok ilginç özellikte olması işi daha bir eğlenceli hale de getiriyor üstelik.

  -

  aklıma şunu getirdi "bir kurguya gerçekten inanırsak o gerçekliğimiz olur mu?" şüphesiz bayan ming bunu tartışırken güzel bir örnek olacaktır.

  aslında bu hikayeyi okurken biraz da hiç hayatta olmamış gibi olan abimi ve gerçek ve kurgunun iç içe geçtiği hikayemizi de düşündüm. belki bundandır bayan ming i bu kadar sevip şefkatle bağrıma basmam.