• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
bekleyiş unutuş - maurice blanchot
fransız edebiyatının gizemli ustası maurice blanchot'dan beklemek ve unutmak üzerine bir başyapıtunutuş, bekleyiş. bir araya getiren, dağıtan bekleyiş; dağıtan, bir araya getiren unutuş. "beni unutacak mısınız?" - "evet, sizi unutacağım." - "beni unuttuğunuzdan nasıl bu kadar emin olacaksınız?" - "başka bir kadını hatırladığımda emin olacağım." - "fakat hatırlayacağınız yine ben olacağım; daha fazlasına ihtiyacım var." - "kendimi artık hatırlamadığımda daha fazlasına sahip olacaksınız." - "birlikte unutulmak. o halde bizi kim unutacak? unutuşta kim bizden emin olacak? - "başkaları, başka herkes!" - " fakat onları hesaba katamayız. başkaları tarafından unutulmak hiç umurumda değil. ben sizin tarafınızdan, sadece sizin tarafınızdan unutulmak istiyorum." tüm konuştuklarım arasında sadece onunla konuştum, ve eğer diğerleriyle konuştuysam sadece onun yüzünden ya da onunla ilişkili olarak ya da onu unutuşum dâhilinde konuştum. "daha uzun bir yol var." - "fakat bizi uzağa götürmek için değil." - "bizi en yakına taşıyacak bir yol." - "yakın olan her şeyin her uzaklıktan daha uzak olduğu vakit."(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. bekleyiş unutuş ve blanchot üzerine güzel bir yazı
  Sessiz yazıların üstadı Maurice Blanchot’dan: “Bekleyiş Unutuş” - Emek Erez bekleyiş unutuş
 2. ''adam bekleyişe katlanmıştı. bekleyiş onu ebedi kılmıştı, ve artık elinden gelen sadece ebediyen beklemekti.
  bekleyiş bekliyor. bekleyen, bekleyiş yoluyla beklerken ölüyor. adam bekleyişi ölüme taşıyor ve sanki ölümden, öldüğümüzde hâlâ beklediğimiz şeyin beklenişini yaratıyor.
  beklenen bir olay olarak görülen ölüm bekleyişe son vermeye muktedir değil. bekleyiş ölüm gerçeğini, ulaşmakla bekleyişin sona ermediği bir şey haline getiriyor. bekleyiş ölümün beklenebilecek bir şey olmadığını bize öğretiyor.
  bekleyiş içinde yaşayan, yaşamın bekleyişin boşluğu olarak ve bekleyişin de yaşamın ötesinin boşluğu olarak başına geldiğini görüyor. bu iki hareketin değişken belirsizliği bundan böyle bekleyişin mekânı olacak. her adımda burada fakat buna rağmen ötedeyiz. fakat bu öteye, ölüm yoluyla ona erişmeden varıldığı için, bu öte beklenir ama ona ulaşılmaz; onun esas niteliğinin, ancak bekleyişte ulaşılabilmek olduğu bilinmeksizin.
  bekleyiş olduğunda beklenen hiçbir şey yoktur. bekleyiş hareketinde ölüm beklenilebilir olmaktan çıkar. bekleyiş, vuku bulan her şeyin bekleyiş tarafından yolundan edildiği mahrem huzurda ölümün bekleyişe yeterli olabilecek şey olarak vuku bulmasına müsaade etmez, fakat onu, askıda, dağılma halinde ve her an bekleyişin boş eşitliği tarafından aşılmış olarak tutar.
  bekleyiş ile ölümün garip karşıtlığı. adam, ölüme kayıtsız bir bekleyiş içinde ölümü bekliyor. ve aynı şekilde ölüm kendisinin beklenmesine müsaade etmiyor.''

  ''bana sorularımla yanıt veriyorsunuz.'' -''sizin sorularınızı yanıta dönüştürüyorum.''