1. 1900'li yılların başında kongo'da bir çok katliama imza atmış ülkedir.masum insanlarin canini alan teroru besleyen ve desteklemeyen bir devlet konumundadir.
 2. yukarda bahsedilen katliamın başındaki kişi (bkz: 2. leopold) . en az hitler kadar lanetlenmesi gereken kişidir. fakat kendisi hitler gibi yahudilere değil de afrikalılara bu katliamı yaptığı için adı pek fazla bilinmez. hayat garip gerçekten. ağaçlar, kuşlar, böcekler...
 3. çok sevdikleri ve milyonlarca insanın katili 2. leopold'un ismini belçikadaki birçok sokak ve caddede görebilirsiniz.
 4. kürtler bu ülkede uyruğu hasebiyle memleketleri sorulduğunda ya da olumlu işler yaptıklarında "ben kürdüm'","türkiye farklı, kürtlük ve kürdistan farklı" diyerek karşı çıkarlar. adli ya da olumsuz işlere kalkıştıklarında ise ilk fırsatta türk ünvanı kullanarak konsolosluk desteği almak isterler.
 5. havasi insani cildirtan ulkedir. hava durumuna bile guvenemezsiniz, cunku ayni gun icerinde gunes yagmur ruzgar simsek kar gormeniz mumkundur. bazen yagmur yagmasi ve gunes acmasi dongusu 10 dk icerisinde gerceklesebilir. net olan tek sey ise, o semsiyeyi yaninizdan ayirmamaniz gerektigidir.
 6. 2000 yılında ülke içerisindeki "yasadışı" göçün kayıt altına alınması için başlatılan süreçte en çok başvuru %17.6 ile kongolulardan,2.olarak da %12.4 ile faslılardan gelmiştir.
  (kaynak : migration policy institute)
  yani gördüğümüz kadarıyla , günümüzde milletin çok da bir tarafında değil 1900'lerde ne olduğu ne bittiği.
  herkes nasıl bir parça daha insanca yaşarım,aileme nasıl daha düzgün bir gelecek sunarımın derdinde,maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde daha ilk basamağı bile sağlayamayan devletlerde kimse kalmak istemiyor.
  bugün ingiltere'de en fazla azınlık hintlilerdir ,100 yıla yakın ingiliz mandasında yaşadıklarını belirtmeye gerek yok sanıyorum.
  fransa'da ki azınlıkları (köken olarak ) toplasanız fransızları geçer.
  italya'da ki en büyük azınlıklardan biri , mussolininin nefret ettiği romenlerdir.

  avrupa'da ve dünyada kartlar yeniden dağıtılalı çok oldu,hiç kimse 100 sene önce "hımmm demek belçika atalarımı kesmiş, o halde bende gidip şunları bir uçurayım "demiyor.
  bu bakış açısının kime özgü olduğunu gayet iyi biliyoruz.