• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
benim gözümden dünya - albert einstein
benim gözümden dünya'da, albert einstein'ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar...benim gözümden dünya, bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanmayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor. einstein insanlığa, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. "iyi ve kötü", "din ve bilim", "aktif pasifizm", "hıristiyanlık ve yahudilik" , "azınlıklar" ve "bir arap'a mektup" gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı benim gözümden dünya, işte bu inançların savunması niteliğindedir."insanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir." -a. einstein- (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. einstein'ın kendince kaleme aldığı denemelerden oluşan bir kitap. anladığım kadarıyla, antimilitarist, eğitim odaklı, dinsel olarak kozmik tanrı dediği spinoza etkisiyle panteist, hayatın insan için anlamı bakımından budha-schopenhauer etkisinde neredeyse insanların dindarlığa yöneltir durumda, politik olarak sosyalizme yakın fakat soyalizm-faşizm dönüşümünden kaygılı, dinlere uzak bilime aşık birisi. yazdığı dönemlerde hitlerin katliamları, ekonomik buhran vs güncel sorunlar olmasının birçok düşüncesini etkilediği anlaşılıyor. çağın dehası olarak görülen einstein'ın sosyal, kültürel, felsefi, politik düşüncelerini okumak kayıp olmaz diye düşünüyorum.
  abi
 2. bir fen bilimcinin sosyal konularda yazdığı denemeleri içeren eser.ordu hakkındaki düşüncelerine katılmamak elde değil.

  ''bu konu beni sürü haline gelen insan topluluklarının en kötüsünden, hiç sevmediğim ordudan söz açmaya götürüyor. bir mızıkanın ardından sıra sıra yürümekten zevk alan kimseyi adam yerine koymam.onda bir beyin olmasada olur. yalnız murdarilikle bu iş pekâlâ başarılabilir, insan uygarlığının bu yüz karasını bir an önce yok etmek gerekir. ismarlama kahramanlık, budalaca oldu bittiler, sözde yurtseverlik palavraları tiksindirir beni. savaş ne kadar iğrenç, ne kadar aşağılık geliyor bana! böyle yürekler acısı bir işe girmektense, dilim dilim kesilmeye razıyım. buna rağmen, insanlara o kadar güvenim var ki, bence bu umacı çoktan yeryüzünden kalkmış olurdu, eğer okul ve basın yoluyla dünyanın çıkarcı iş çevreleri ve politikacıları halkların sağduyusunu sistemli olarak yanıltmasalardı.''