1. öncelikle (bkz: #96334)

  zamanında ekşi sözlükte başlatmış olduğum süre sınırı olmayan, hep güncel olan, tamamen istekliliğe bağlı olan bu kampanyayı buraya taşımak istiyorum. çünkü youser'ların kitap ve çocuklar konusunda ne kadar duyarlı olduklarını biliyorum.

  ben daha önceden bütün kitaplarımı düzenlenen yardım kampanyalarıyla birçok okula gönderdim. bu kampanya okullara kitap bağışlamaktan farklı. bu şekilde daha etkili olacağını düşünüyorum, çünkü okullara bağışladığımız kitapları çocuklar okuyor mu okumuyor mu bilemiyoruz. bir kütüphane rafında eskiyor da olabilir. umarım ki gönderilen her kitap okunuyordur. en büyük temennim bu.

  benim açtığım bu kampanyada kişi istediği bir çocuğa (yeğeni olur, kuzeni olur, kapıcının çocuğu, komşunun çocuğu, sokak çocuğu vs her çocuk olabilir.) bir kitap alıp hediye edecek.

  kitabı seçerken ve hediyeyi verirken çok mutlu olacağınıza eminim. özellikle kitabı seçme kısmı çok zevkli. kitapçıların çocuk kitapları bölümünde insan kendinden geçiyor. eğer seçmekte zorlanırsanız kendiniz küçükken çok etkilendiğiniz ve beğendiğiniz kitaplardan alabilirsiniz. ya da bu başlıkta gelen önerilerle yaş gruplarına göre bir liste hazırlayabiliriz. fakat kitap seçimine özen gösterin ki kaliteli kitaplarla çocuklara okumayı sevdirelim.

  almanızı önerdiğim yaş grubu 8-11 yaş. çünkü bu yaşta, çocuğa siz bir okuma bilinci kazandırırsınız, ilerleyen yaşlarında kendisi kitap alıp okumak ister, sizin almanıza gerek kalmaz. ama çevrenizde okuma heveslisi daha büyük yaşta çocuklar varsa onlara da alabilirsiniz tabii ki, yol göstermek amacıyla. fakat bu kampanyada öncelikli amaç bu yaş grubundaki çocuklara okumayı sevdirmek ve hayal güçlerini geliştirmek.

  çocukken öğrenilen her şey ilerde nasıl bir insan olacağımızı belirliyor. bir çocuğun ufkunu geliştirmek hayatta yapabileceğiniz en büyük iyilik. eğer ki okumayı severse çok doğru bir yolda ilerlemeye başlayacak. zamanla büyüdükçe klasikleri okur, kendine ait yazar zevkleri geliştirir.
  hediye almak inanın çok hoşuna gidecek ve bir koşu gidip okuyacak. daha sonra size gelip başka kitap önerileri bile ister. tabi o böyle sormaz da "bana başka ne alacaksın" der. işte o zaman onu kolundan tutup kitapçıya götürün. orada artık kendisi seçsin kitaplarını.

  siz youser'lardan destek bekliyorum. umarım hep güncel kalacak bu kampanyayla birçok çocuğun yeni kitaplara kavuşmasını sağlayabiliriz. teşekkür ederim.

  not: alan arkadaşlarımız aldıkları kitapları da yazarlarsa ne güzel olur.(*::))

  edit: bu kampanyada yardıma muhtaç çocuklar gibi bir ayrım gözetilmiyor, herhangi bir çocuk olabilir. bu kampanyanın esas amacı bir çocukla iletişim kurarak o çocuğa kitabı sevdirmek. ona en sevdiğimiz kitabı hediye etmemizin sebebi bizim gibi kitap seven bir insan olmasını sağlamak. nice zengin aileler var çocuğunu okumaya yönlendirmiyor; bir kitap listesi oluşturmaktan, çocuğuna kitabı sevdirmekten aciz.

  bu kampanyada, o çocukla kitabı okuduktan sonra sohbet ediyoruz. bize sevip sevmediğini anlatıyor, canı isterse özet yazıp gösterebilir. yani onunla bir paylaşım yapıyoruz.
  bir de küçük çocuklar hangi kitabı okumalarının iyi olacağını bilemezler. bir liste hazırlamalarını onlardan bekleyemeyiz. hepsi yönlendirilmeye ihtiyaç duyuyor, biz de kendi çocukluğumuzdan yola çıkarak ya da zamanla öğrendiğimiz bir çocuğun mutlaka okuması gereken kitapları bildiğimizden ona yol gösteriyoruz.

  üniversitelerde mentor diye bir kavram vardır. aslında bir mentor hayatta herkese lazım. tabii ki çocuklara da lazım. kitap konusunda yol gösterici olmak çok güzel bir şey. bakın çocukların çok küçük bir dünyası var. ben kendi çocukluğumda küçük bir kartpostalı, renkli bir mektup kağıdını, şu an piyasada binlerce satılan uyduruk bir tüylü kalemi bile gözümde çok büyütürdüm. dışarı çıkıp gezmiyor çocuklar. o yüzden her şey onlara farklı ve çok önemli gelir. o kitap onun hayatında çok büyük bir yere sahip olacak.
  benim kitap aldığım küçük arkadaşım kitabına sarılarak bunu kitaplığımda ayrı bir rafın en başına koyacağım dedi.
  biz belki cicili bicili süslü paketlerle vererek ilgisini çekiyoruz, belki kitaptaki resimleri çok beğeniyor, belki kitabın kapağını, belki o kitabın sadece ona ait olduğu hissini seviyor. bir şekilde kitabı seviyor.
  bu kampanyanın amacı da tam olarak budur.
 2. (bkz: #84484)
  öncelikle bu iletiye bir bakmanızı isterim.

  daha sonra; bir çocuğa kitap alıyorum kampanyası kapsamına da girerek onkoloji servisinde yatmakta olan çocuklarımıza kitap hediye etmenizi de çok isterim.

  benim hediyem küçük kara balık oldu. gelin çeşitlendirelim.