1. bir insanı tanımanın en iyi yollarından birisi de o kişiyle aynı evde veya odada bir süre yaşamaktır. kişi sosyal hayatında kendini kamufle edebilir, olmadığı birisi gibi davranabilir. belki özel hayatında da kendini gizleyebilir fakat aynı mekanda kişinin 24 saatini gözlemleme imkanı bulduğunuzda mutlaka gerçek anlamda o kişiyi tanıma şansı elde edersiniz. çünkü kişi kendini ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın eninde sonunda bir noktada kendisiyle baş başa kalmak isteyecektir.
 2. uzun yola çıkmaktır derler. deneyimlemedim ama ben de öyle olduğunu düşünüyorum.
 3. kendim için düşünürsem bana çaktırmadan izlemek. çünkü, bahsedildiği gibi, biri izleyince değişiyor insanların davranışları. ben biri izleyince dark side'a geçenlerdenim.
  stars
 4. bir insanı tanımak onun sevdiği şeyleri,hobilerini, korktuğu şeyleri, uyumadan önce yaptıklarını, gün içinde dinlemeden edemediği şarkıyı bilmek veya en sevdiği kitabı bilmekten öteye gidemez.davranışlarını tanımak imkansızdır.

  sen birini gerçekten tanıdığını düşünürsün.onu tanıyorsundur,onun hakkında her şeyi biliyor ona güveniyorsundur .ona dersin ki "sana güveniyorum." ve bir gün gelir o tanıdığın,her şeyini bildiğin kişi öyle bir şey yapar ki sen sadece "seni tanıyamamışım." dersin.ama halbuki onu tanıdığını düşünüyordun.

  sevdiğiniz kişiyi gerçekten tanımaya kalkmayın çünkü tanıyınca ortada sevgi falan kalmıyor.
 5. ona işinizin düştüğünü söyleyin.
 6. borç para verin veya borç alın en doğal halini görebilirsiniz o zaman.
 7. kesinlikle paravan açıldıktan sonra bir çay içmek değildir.
 8. 2 hafta birlikte vakit geçirmek.

  (kaynağı hatırlamıyorum)
  insan davranışlarını maskeleme konusunda maksimum 11 gün dayanıklıdır.
  11 gün boyunca bir grup içerisinde kendini saklayabilir veya karşısındaki insana karşı rol yapabilir.

  ancak 12. günün şafağında, doğuya bakmanıza gerek kalmadan karşınızdaki insanın davranışlarının değiştiğini ve özüne döndüğünü görebilirsiniz.

  bu sebeple bir insanı tanımanın en iyi yolu 2 haftalık bir zaman diliminde yan yana olmaktır. aynı ortamda kalmak, birlikte takılmak, vakit geçirmektir. 12.günden itibaren her iki taraf da maskelerinden sıyrılıp yola devam edecektir.
 9. kalbini kırmak.
 10. onlarca ev arkadaşlığından edindiğim bir tecrübe varsa o da bir insanı tanımanın en iyi yolunun birlikte yaşamaktan geçtiğidir