1. dünyanın en güzel tadı sevince. alışınca da yok sütlüymüş, yok beyaz çikolataymış hiç gözünüz görmez. sevmeyene göre de dünyanın en gereksiz çikolatası.
  2. kendisini sadece kurabiye yapımında kullandığım çikolata çeşidi.
    ama güzel yaparım kurabiyeyi.
  3. tadı bana acı geliyor. o kadar bitter seven insan varsa neden bayramlarda çikolata kutusunda hep kara çikolatalar kalıyor. yiyin işte onları, ötekiler bana kalsın.
  4. çocukları çikolatayı fazla yemekten alıkoyan bir uzaklaştırıcı. çocuğunuz -çikolatayla hiç tanışmamış bir çocuktan bahsediyorum- her çikolata istediğinde kendisine bitter çikolata verin, acımsı tadı sebebiyle fazla yemeyecektir. o, bu tadı tüm çikolatalar için genelleyecek; siz de çocuğunuzun çikolatayla fazla haşır neşir olmasına engel olacaksınız. yeğenim üzerinde yaptığım bu çalışma sonuç verdi. çikolatayı bırak, içinde çikolata olan yiyecekleri dahi yemiyor. hani bazen acaba kötü mü ettik diye de düşünmüyor değilim.
  5. nadiren satın alırım, bitter kelime olarak acı tadı niteliyor zaten. hafif acı tadını kakaonun sütten bağımsızlığı için ödenen bedel olarak düşünüp saygı duyarım. geçenlerde karamel dolgulu bitter çikolata gördüm, hemen uzaklaştım rafın yanından.