1. ahmet hamdi tanpınar'ın adalet cimcoz'a yazdığı mektuptan bir cümle. birçoğumuzun en büyük problemini ortaya koymuş.

  günümüzde teknoloji sayesinde her bilgiye ulaşabiliyor olmamız aslında hiçbir şeyi tam olarak öğrenemememize ve bu açgözlülüğe sebep oldu.
  bu tatminsizlik, sabırsızlık, hiçbir şeyde tam olarak iyi olamamak, hiçbir şeyi en sonuna kadar öğrenememek, her şeyin yarım kaldığını düşünmek, ya da bir şeylerin çok derin, sonsuz olduğunu düşünüp hiç bulaşmamak modern insanın en büyük problemi bana göre.
 2. günümüzde ülkemiz için keşke bu bolluk fark edilse de iflas edilecek noktaya gelinse gibi bir yorum yapıyorum. ahmet hamdi tanpınar tespitini 1959 yılında yazmış günümüze bakacak olursak iflastan ziyade israftan söz edilebilir.
 3. narkoz etkisi kendini burada hissettiriyor. her türlü bilgi her gün karşısına çıkan insan, ulaşmak için çaba harcamaktan vazgeçiyor. çaba harcamaktan vazgeçiş, medyayı kontrol altında tutan sistemin işine geliyor. eskiden bir sanat eserini görmek için bulunduğu müzelere, sergilere giden insanlar artık tek bir el hareketiyle sanat eserini görebiliyor. bu kötü bir şey değil fakat bu sanat eseri her yerde karşımıza çıkınca artık bunun değerini kaybettiğini, eşsiz ve çaba gerektiren bir aktivite olmaktan çıktığını görüyoruz. bu da narkoz etkisine sebep oluyor. sanat ve bilgi değersizleşiyor.

  gördüğümüz her şeye inanmaya başlıyoruz ve bunu kullanmak isteyenler tarafından bilgi kirliliği yaratılıyor. sözgelimi araştırsak bile hangisine inanacağımızı bilemez hale geliyoruz bu da kafa karışıklığına neden olup bizi bıktırıyor. sonuç olarak bu bolluk zararımıza çalışmaya başlıyor.

  ulus baker'in örneklemesinden gidecek olursak, medyanın bizim gözümüze sürekli soktuğu "trafik canavarı" sorununu vahşi piyasa kapitalizminin bir sonucu olarak görüyor. fakat bu sistemin en büyük aracı medya trafik canavarı olmayın diyor, neden? vahşi piyasa kapitalizminin en bilindik mottolarından biri "vakit, nakittir" trafikte sürat de paradır olarak görülüyor. medya bunu bize sürekli göstererek asıl sebebi düşünmemizi engelliyor. bizi olaylara karşı duyarsızlaştırıyor. yani insanların olayları sistematik olarak düşünmesinden alıkoymak için bunu münferit bir olay olarak gösteriyor. vahşi piyasa kapitalizmi bu noktada kendi yarattığı canavara medya aracılığıyla göz boyamak için göstermelik bir tahta kılıç sallıyor. kapitalizmin bizi, yani sistemin "prenseslerini", düşündüğü ve o canavardan kurtaracağı yanılgısına sürüklüyor.

  özgür olmadığımızı bile dillendiremeyecek kadar özgürlükten yoksun zihinlerimiz, çalışmadan köreliyor ve özgür olduğumuza inanmaya başlıyor. şirin gösterilen trajediler, pembe gözlüklü izleyiciler ve alkışlar eşliğinde sahneleniyor bolluk. oysa spesifik bir bilgiye ulaşma çabası, yolda yeni bilgiler ekleyerek ilerleyecektir. serbest çağrışım özelliğimizi kaybediyor ve iflas ediyoruz.
 4. ne harika bir kaygı? ne yüksek bir görüş. insanın böyle bir şeyi dert etmesi için sanıyorum önce kendinde görmesi lazım. bu ifadeler bizi eğitimin işlevine götürür. bilgi arttığı için disiplinler arttı. uzmanlaşma alanları arttı. önceden bir hekim aşağı yukarı her şeyden anlaması gerekirken şimdi sadece tek bir alana yönelebilir oldu. iyi de oldu. eski bilginlerin yazdıklarına bakarsınız az çok her şey hakkında yazdığını görürsünüz. bazı alimlerin yedi sekiz bilimde eser vermesi söz konusudur fakat ne kadar derine inebilmiştir bu insanlar?

  her şeyden çeşit çeşit okumak bilgi sahibi olmak tabii ki eleştirilecek bir şey değildir. uzmanlaşma için ise pergelin bir ucunun sabit olduğu bir nokta olması gerekir. bir psikolog alanı ile ilgili okumalıdır mümkün olduğunca. sonra ilişkili diğer bilimleri. çerçeve giderek genişlemelidir. aslolanın okuduklarımızdan faydalanmak olduğu unutulmamalıdır.
 5. bu lafın sadece düşünsel anlamda söylenmediğini düşünüyorum. ahmet hamdi'nin mektubu paris'te yazdığı göz önüne alınırsa maddi hayattaki gereksiz bolluğa da iki çift laf ettiği söylenebilir.

  sanıyorum bu laf karşısında ilk elden akla gelen böyle bir ruh zenginliğine karşı duyulan hayranlık oluyor. insanın örtülü iç dünyasının yansıması hiç de istenildiği gibi sonuçlanmıyor. peşinde koşulan şeyler uğruna insan belki de yaşama sevincini bırakıyor bir kenara.

  denebilecek her şeyi ihtiva ediyor şu tek cümle. bendeki biraz üstüne düşündüğümü kendime kanıtlama çabası. neyse, selamlar olsun ahmet hamdi 'ye.
 6. "bizi hayatımızın bolluğu iflas ettiriyor." cümlesinin devamı da önem arz ediyor fikrimce. "biz sinemayız. satıhta kalmaya mahkum." diyor tanpınar, sinemayı niye derin bir sanat olarak görmemiş? resim üzerine konuşurken ve yeniden inşadan bahsederken bunun sinemada da olabileceği fikri niçin o güzel kafasını meşgul etmemiş de sinemayı elinin tersiyle itmiş, bilinmez.
 7. dönemdaşı yaşar kemal parayla oynarken, kendisi öldüğünde cebinde yalnızca 10 kuruşu olan yazar. belki de inceden bir gönderme yapıyordur bu mektubu yazarken, kim bilebilir?