• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.43)
blue velvet - david lynch
evinden bir süredir uzak olan jeffrey beaumont babasının geçirdiği kalp krizi üzerine geri döndüğünde evinin yakınlarında kesilmiş bir kulak bulur. polisin vakayla yakından ilgilenmemesi üzerine olayı kendisi araştırmaya koyulan jeffrey kendisini karmaşık bir dizi olayın içinde bulur.

uyuşturucu bağımlısı psikopat frank booth (dennis hopper) şarkıcı dorothy'nin (isabella rossellini) küçük oğlunu dorothy'e işkence etmek için kaçırmıştır.
 1. filmden bir alıntı paylaştım.

  !---- spoiler ----!

  “i had a dream. in fact, it was on the night i met you. in the dream, there was our world, and the world was dark because there weren’t any robins and the robins represented love. and for the longest time, there was this darkness. and all of a sudden, thousands of robins were set free and they flew down and brought this blinding light of love. and it seemed that love would make any difference, and it did. so, i guess it means that there is trouble until the robins come.”

  !---- spoiler ----!
 2. oedipus kompleksini dorothy'i istismar eden frank karakterinden çıkarmışlardır. dorothy ile birlikte olurken anne diye seslenir. kompleksinden kurtulmamış biridir frank. dorothy'nin çocuğunu kaçırıp ona bu yolla baskı yapması ve jeffrey'nin frank'ı öldürmesi de ödipal bir imgedir. psikanalizden anlayan biri daha iyi yorumlayacak ve farklı imgeler ortaya çıkaracaktır.
  sezgi