• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
bonzai - alejandro zambra
yeni kuşak şilili yazarların en önemlisi olarak görülen alejandro zambra'nın ilk romanı bonzai yayımlandığı 2006 yılından bu yana birçok dile çevrildi ve birçok ödül kazandı.

bonzai, julio ve emilia'nın hikayesiyle yoğurulan küçük ve incelikli bir roman, tıpkı bonzailer gibi. onların birliktelikleri yalnızca cinsel ya da duygusal değil, aynı zamanda edebi. her gece sevişmeden önce birbirlerine şiirler, romanlar, öyküler, okuyorlar. flaubert'in madame bovary'sinden yukio mişima'nın altın tapınak'ına, perec'in uyuyan adam'ından raymond carver'ın öykülerine...

bonzai'deki yazar adayı anlatıcı, "bu, gerçeğe, gerçek gibi görünen cümleleri etrafa saçmaya, bitmek bilmeyen sigaralar içmeye ve daha iyi olduklarına, geriye kalanlardan, o uçsuz bucaksız ve aşağılık geriye kalanlar denen gruptan daha iyi ve saf olduklarına inananların vahşi suç ortaklığında hapsolmaya tutkun iki öğrencinin hikayesi," diyor, julio ve emilia'nın gittikçe ağırlaşan hafif hikayesi için. sonunda emilia ölüyor, julia ise ölmüyor. gerisi edebiyat.
 1. zambra'nın ilk kitabı.bu yüzdendir belki eksikliklerinin olması. hikayede boşluklar çok, kopuk kopuk gidiyor her şey ama bu özellikle yapılmış gibi. yine de bu tarza uzak olduğumdan kitaba da belli bir mesafede kaldım.

  gerisi edebiyat derken daha yoğun bir şey beklemiştim aslında. yalnızca okudukları kitapların isimleri geçiyor. bir iki küçükl anektod...

  olay örgüsünde gereksiz gördüğüm yerler de vardı, gerekli olduğu halde çok kısa geçilmiş yerler de... ama teknikten/tarzdandır belki. bilmiyorum.

  kitabın filmi de varmış bir göz atmak iyi olabilir.