1. buz noktası (0 °c) için, ısıl yalıtımı iyi olan bir kap (deneyimlerimize göre, bildiğimiz termoslar bu iş için çok uygun) ve saf suyu dondurarak elde edilen buzun çok ince kırılmış (veya dövülmüş) hali yeterli. kalıp halinde buz parçaları olmayacak. bunu elde etmenin en kolay ve ucuz yolunu şöyle geliştirdik; eski tip karlanma yapan buzdolaplarında buzlukların içindeki üst ve yan duvarlara toplanan kar tabakasını, bir kaşıkla kazıyarak önce bir kaseye sonra oradan da termosa aktarıyoruz.
    tabii termosa kontrollü olarak saf su eklenecek, ve kar (çok ince taneli olduğu için buz demiyoruz) ile karıştırılacak, sonuçta içinde su tabakası oluşmayacak ama kar da topaklanıp buz haline gelemeyecek kadar su konulmalı.
    işin güzel tarafı, buz noktası atmosferik basınçtan pratikte etkilenmez (kaynama noktasının tersine). bu sayede her yerde her zaman, güzel hazırlandığı takdirde çok güvenilir bir sabit sıcaklık noktasıdır. işin resmi doküman tarafına gelirsek, doğrudan bunu anlatan bir standart var: astm e563 - 02e1 "standard practice for preparation and use of an ice-point bath as a reference temperature". telif hakkı nedeniyle yayını burada sunamayız, ama püf noktasını özetlemenin bir sakıncası yok.