1. bunu yaptığını iddia edenler her yerde sık sık anlatarak kendilerini öven tiplemelere dönüşürler.
 2. derece sayılacaksa şayet az çalışıp çokça ders çalışıyormuş gibi yaparak 6000. oldum lysde. ama dersi derste dinlerdim hep..

  yani mümkün olan bir şey bu. ancak biraz farklı şekilde çalıştırmak lazım kafayı.

  edit: mümkün değilmiş bazı arkadaşlara göre. bana kalırsa da saniyede 10 metre koşabilmek imkansız. tabi havada 8.95 metre boyunca uçmak da imkansız, bunı unutmayalım sakın. pardon...
 3. türkiye şartlarında öyle bir dünya -kopya vb. yoksa- çok zordur; ki o kadar aklı yerinde, deha denebilecek çocuklar, gençler bu uğurda harcanmaktadır... sırf bu yüzden çok çok zor bir olaydır...
 4. yaptığı derece ile gitti bölüm, şayet ciddi bir yer ise (tıp, zor mühendislikler, hukuk) tez zamanda vize ve finallerde yamulacak olan kişinin yaptığı iş.
 5. bu kişilerin daha sonra üniversitedeki uygulamalı derslerde çakıldığını görmek, eğitimin sisteminin yanlış olduğunun bir kanıtıdır.
 6. olabilecek bir durumdur. ygs aşırı derecede bilgi ölçen bir sınav değildir. yorum, dikkat, mantık ölçer. yani olayın ileri zekayla da bir alakası yok. lise derslerini düşünürsek iyi odaklanmak yeter. biraz da çoktan seçmeli sınav çözmeyi bilmek ile alakalıdır.

  ama lys derseniz iş değişir. ona çalışmadım diyemezsiniz.
 7. ygs'nin yorum yapabilmek ve akıl yürütme üzerine kurulu olduğunun kanıtıdır.
 8. çalışmadan maaş almak gibi bir eylem tabi yersen.
 9. bunu yapanlar bir önceki sene çalışarak derece yapmış arkadaşlardır. sonraki sene de çalışmadan gireyim demişler işte.