1. çekme mesafesi iki bina arasında bırakılması gereken mesafeyi ifade etmektedir. çekme mesafeleri mevcut parsel de ön bahçe, yan bahçe ve arka bahçe çekme mesafeleri olarak imar durumunda belirtilmektedir.

    tam olarak anlayışla dile dökersek, aynı katta oturduğunuz diğer apartmandaki adamın baktığında sizi görmeyecek kadar aranızda mesafesi olması gereken kıstastır.

    tabi yapıların çoğunda bu duruma bakılmaz çünkü binanın arka bahçesi bina uzunluğunun yarısı kadar olmalıdır ve arada ona göre bir mesafe kalır, bunun yerine eve metrekare kazandırılır bu mesafe azaltılır. bizde binaları dikerken böyle şeylere bakılmadığı için evinin için gözetleyen, evine gün ışığı girmeyen binaların olduğunu görürsünüz. ev mahremiyetini azaltan bir faktör olur bir anda.
  2. örneğin zemin katın sokak tarafına bakan ön cephesindeki çekme mesafesi, yapı inşa edilme aşamasında doğru yapılır. ama bu durum, yapı denetim şirketinin gelip inşaatın projeye uygun olarak yapıldığına kanaat getirene kadar sürer. o kanaat gelir gelmez müteahhit zemin katı, üst katlar kadar dışa çıkartır ve örtmediği duvarları örer. burada tabi ki amaç, m2 yi yükseltip karı arttırmaktır. asıl suç aslında zihniyet ve kültürde müteahhide hiç birşey diyemeyiz.