1. modern 88 adet takımyıldızın bir üyesidir. boötes olarak adlandırılır. iki boyutlu düzlem esas alınırsa güneş sisteminin kuzeyinde yer alan bir takımyıldızdır. takımın alfa'sı gökyüzünün en parlak üçüncü üyesi olan arcturus'tur. ardından izar, muphrid, nekkar, alkalurops isimli yıldızlar gelir. başka yıldızlar da bulunmakla beraber, "x boötes" ismini almayan yıldızlar bunlardır.

    çoban takımyıldızı'nı bulmak için büyük ayı takımyıldızından yararlanılabilinir. "büyük kepçe"nin sapını hayali olarak ve yay eğriliğine sadık kalarak uzatırsanız çoban'ın alfa'sı arcturus sizi, "niye geldin la buraya!?" diyerek selamlayabilir.

    büyük kepçeden arcturus'a uzatılan hayali çizginin güney batısında, biri diğerine nispeten daha parlak olan iki adet yıldız bulunur. parlak olan yıldız izar'dır.

    aynı yönde yine 10° daha ilerlenirse nekkar'ın başını çektiği üçlü bir yıldız sistemi bulunur. arcturus ile beraber bu yıldızlar dondurma külahını andıran bir görüntüye sahiptirler. arcturus, külahın sivri tarafında yer alır.
  2. "ayı terbiyecisi" olarak da anılır. +90° ve −50° enlemleri arasında, (en açık şekilde) haziran ayı saat 21.00 sularında görülebilir.