• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.48)
contact - robert zemeckis
astronom dr. arroway, bir gece vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. arroway'in bu keşfi bütün amerika'yı ayağa kaldıracaktır. işin daha da tuhaf olan tarafı, vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. bu bir truva atı mıdır? yoksa başka gezegen ve galaksilere seyahatin yolunu açan bir makine midir? bunu öğrenmek için amerikan hükümeti makineyi yapmaya karar verir.
 1. bütün yıllara göre üst düzey bir filmdir. interstellar'ı beğenenler, daha iyisini arayanlar özellikle izlesinler.
 2. carl sagan'ın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. bilim kurgu sinemasının mihenk taşlarındandır.
 3. nedense bana çok da bilinmiyormuş gibi gelen film. imdb top250 listesinde olmadığı için insanlar bu filmi pek bilmiyor sanırım. (en fazla meşhur ayna sahnesini görmüşlerdir) halbuki film interstellar'dan da daha iyidir.

  !---- spoiler ----!

  - mesajın geldiği ses efekti acayip korkunç, süper gerilim müziği olurmuş ondan.
  - pi sayısı, hitler'in konuşması ve makinenin planını gömmeleri de şahane.
  - bir de o alana resmen her tip insanı koymuşlar, 7 milyarı tek kadrajda görebilirsiniz.
  - benim açımdan filmin en keyifli sahnesi mahkeme sahnesidir.
  !---- spoiler ----!
 4. insana bir şeyler katan filmler arasındadır.

  !---- spoiler ----!

  hitler'in görüntüsünün içine mesaj yerleştirmek iyi fikirmiş. ayrıca bu haberin beyaz saray'a gittiğinde aldığı tepki çok komikti.
  "biz adamı öldürmek için 20 milyon insan kaybettik, o uzaydaki ilk temsilcimiz oldu."

  uzay istasyonunda yaşayan finansör amcaya ne olduğunu anlamadım. fişini mi çektiler onun? bilen lutfen mesaj atsin.

  filmin en güzel sahnelerinden birisi bence; dünyanın her şeyden haberi olduğu sahneydi. hanı su uyduların olduğu yerin önünde toplandıkları sahne. her türden insan vardı orada. neo-naziler bile gelmiş.
  !---- spoiler ----!

  düzeltme: film ayrıca dinleri ağır bir şekilde eleştiriyor. haksiz da değil. uzaydan mesaj geliyor, herifler "isa uzayliydi" diyor.
 5. bilimkurgu olmasına rağmen bilimin karşılaştığı dini, siyasi, mali zorluklara da parmak basan carl sagan reyizin kitabından uyarlama olması nedeniyle de izlenmesi gereken filmdir. eğer bu evrende yalnızsak çok büyük bir yer israfı var der carl sagan katılmamak elde değil.

  !---- spoiler ----!

  ben bu filmi ellynin uzay aracı içinde iken gördükleri karşısındaki tepkisi ile hatırlamayı seviyorum. buraya bir şair göndermeliydiniz der elly gördüklerini daha güzel ifade edebilmesi için.

  !---- spoiler ----!

  bilimkurgu sevenlerin gönlünde ilk 5'te yer alır.
 6. atanamamış interstellar. interstellar izleyip kafam basmadı anlamadım diyenler için iyi bir alternatif..
 7. cocuklugumundan kalma beni etkileyen en guzel bilimkurgulardan birisidir ki bazen oturur tekrar izlerim. doneminin cok otesindedir ve gerek anlatimiyla gerek kamera acilariyla harikalar yaratir. hele bir ayna sahnesi vardir ki ilk izlediginizde ne oluyor orda diye dusunuyorsunuz.

  !---- spoiler ----!

  o efsane sahneyi tekrar cekmis bir youtube kanali ve cok detayli bir aciklama ile kare kare gostermisler nasil yapildigini. aksanlarinin kusuruna bakmayin...

  merak edenlere icin

  !---- spoiler ----!