1. nazi almanyası'nda açılan ilk toplama kampı. almanya'nın güneyinde bulunan bavyera eyaletinde yakınlarında terk edilmiş bir mühimmat fabrikası arazisinde bulunan bölgede açıldı. 22 mart 1933'te nasyonal sosyalist alman işçi partisi ve alman ulusal halk partisi ile koalisyon hükümeti tarafından kurulan ilk düzenli toplama kampı oldu. siyasi tutuklular için ilk toplama kampıdır. aralarında 23 türk vatandaşının da bulunduğu 45 bin kişiye mezar olmuştur.

    toplama kampı müzesine ilk gelen mahkumlar rejim karşıtları: komünistler, sosyal demokratlar, ticaret birliklerine üye olanlar ve diğer muhafazakar, liberal partilerin üyeleriydi. 1938 kasımdan sonra kristal gece diye anılan olaylar on bin den fazla musevi dachau'a getirildi. 1941'de binlerce savaş mahkumu rus buraya getirilmiş ve kurşuna dizilmişlerdir. ayrıca gestapo'nun ve gizli polis in öldürülmesini istediği kisiler de burada idam edilmişlerdir. 30 bin resmi olum vardır ama tabi kayıtlara geçmeyen sayının çok daha fazla olduğu bilinmektedir.

    dachau da gaz odası da kurulmuştur ama hiçbir zaman kullanılmamıştır.

    savaş sonrasında orta ve doğu avrupa'dan ülkeye akın eden alman mülteciler için yaşam alanı olarak yeniden düzenlenmiştir.