• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
dedemin bakkalı - şermin çarkacı
o, tuz ruhu isteyen müşteriye yemek tuzu gönderip "ruhu arkadan gelecek" diyen bir girişimci…
o, fakir müşterilere bedava ürünler satıp ücreti zenginlerin hesabına yazan bir kahraman…
o, bakkaldaki içecekleri birbirine karıştırıp daha güzelini bulmak ve müşterilerine sunmak için uğraşan bir sivri zeka…
o, afrikalı çocuklara yardım göndermek için arkadaşlarının ellerinden kandil yiyeceklerini toplayan bir yardımsever…
o, attığı her adım olay olan, aşırı eğlenceli, cin fikirli, fena halde yenilikçi bir bakkal çırağı…

ticaret hayatında tam gaz koştu ama her seferinde yetişkinlerin dünyasına tosladı. yetişkinler yüzünden başına gelmeyen kalmadı… ve tüm deneyimleriyle, senin için harika bir rehber hazırladı.
çocukların yetişkinlerle iletişimde dikkat etmesi gereken hassas konular, bu kitapta.
tam on madde. oku ve dikkat et…
sana bir sır vereyim:
yetişkinler...
her yerdeler…

şermin çarkacı'nın kendi hatıralarından ilhamla kaleme aldığı dedemin bakkalı, büyüklere çocukların gözünden kendilerini görme imkânı verirken; küçüklere ticaretin, yenilikçi düşünmenin, büyüklerin dünyasının ve insan ilişkilerine dair inceliklerin ipuçlarını veriyor. epey güldürüyor, biraz hüzünlendiriyor, uzun uzun düşündürüyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. Şermin çarkacı'nın, çocukluğunda, köydeki kaya bakkaliyesi'nin sahibi bakkal dedesinin yanında yaptığı çıraklığını esprili ve çocuksu dille anlattığı, günlükvari kitap.

  Az çek(tir)memiş okuduğum kadarıyla :)

  Tanıtım bülteninde küçüklere ipuçları verdiğinden bahsedilmiş ama bence "bunu evde denemeyin" ibaresinin eklenmesi gereken yerler var :)

  Kitapla ilgili şekilsel eleştirimse, -hedef kitlenin yaş aralığının genişliğinden yapılmış olsa gerek- yazı boyutunun çok büyük olmasını rahatsız edici ve arada koyu ve daha iri yazılan sözcüklerin(*:başlık tanımı gibi oldu ama değil :)) öyle yazılmasını gereksiz bulmam. Aralara serpiştirilen çizimleriyse beğendim.

  !---- spoiler ----!

  allah herkesi sevdiğine kavuştursun :)

  !---- spoiler ----!

  Bu arada, Şermin Çarkacı bu kitabın imza gününü nostaljik ürünler içeren bir sergi eşliğinde yapıyor / yapacak sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla.
 2. yetişkinlere de hitap eden çocuk kitabı. bir çocuk kitabı olduğunun bilinciyle okursanız, beklentinizi buna göre tutarsanız oldukça eğlendiren bir kitap. çocuklar içinse eğlenceli olmasının yanında düşündürücü ve eğitici olabilir.