• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
Yazar Nihal Atsız
deli kurt - nihal atsız
ötüken yayınlarından 1958 yılında nihal atsız tarafından yazılan roman en son olarak 2011 yılında baskıya girmiştir. emir timur'la yıldırım bayezid arasında geçen kardeş savaşını kaybeden osmanlı devletinde yıldırım'ın ölümü ve emir timur'un türkistan'a dönmesinden sonra başlayan şehzadeler kavgasının kahramanlarından isa beğ’in oğlu murad’ın yani deli kurt’un mücadelesi, gökçen’e aşık olması ve bu doğrultuda gelişen olaylar.

"deli kurt", osmanlı tarihinde yıldırım bayazıd'dan sonra "şehzadeler kavgası" diye anılan devrin tarihi bir romanıdır. şehzadeler arasında süren ve sonuçları henüz yeterince aydınlanmamış bulunan çarpışmada yıldırım'ın oğulları hayat ve taht mücadelesinin hem kahramanca hem de şairane bir örneğini vermişler ve birbiri ardınca hayata veda ederek meydanı içlerinden birisine bırakmışlardır. bunlar arasında en talihsizi ve hayatı en az bilineni isa çelebi'dir. deli kurt, isa çelebi'nin meçhul bir oğlunun dramıdır. bu dram daha sonraki asırlarda daha büyük bir şiddetle sürüp gidecek ve yüzlerce şehzadenin hayatına mal olacaktır. romanda görülen parlak bakışlı, gözlerine bakılamayan kız, hayali bir tip değildir. zamanımızda muğla köylerinden birinde böyle bir kız yaşamıştır ve belki de hâlâ yaşamaktadır. roman yazarı, bu parlak ve büyülü bakışları beş yüz yıl öncesine götürmekle esere çeşni vermekten başka bir şey yapmamıştır.
  1. nihal atsız'ın bilindik politik yazılarından uzak bir roman olan "deli kurt" sade ve akıcı dili, okuyucuyu yakalayan konusu ve şairane betimlemeleriyle bir baş yapıttır. 1958 yılında yazılmış bir roman olarak bu kadar etkileyici ve anlaşılır bir dil kullanılması da romanı ayrı bir yere koyuyor.
  2. osmanlı'nın belki de en karışık dönemlerinden birinde geçen tarihi bir roman. milliyetçi söylemlere çok vurgu yapılmamakla birlikte müslümanlığa karşın türklüğün önemine değinilmiştir. deli kurt ve gökçen karakterinin aşkı bunu ortaya çıkarıyor.