1. bu sene kendimi denemek amaçlı gireceğim, seneye ise hazırlanacağım sınav kendisi.
  bu yollardan geçmiş, tavsiyeleriyle yol gösterebilecek olan youser yazarları yorumlarını eksik etmezse sevinirim.

  ben, bilgisayar prog. birinci yılı daha yeni bitirdim. dgs ile seçmek istediğim bölümü daha kararlaştıramamış olmakla birlikte, bu konu hakkında da tavsiyelere açığım.
 2. sevimsiz sınav sistemleri arasında hoş baktığım uygulama.
  ramel
 3. bu sene hazırlandığım temmuzun son pazarı gireceğim sınav. hangi bölümde olursanız olsun hem sayısalı hem türkçeyi birlikte çözmek sizi her zaman bir adım daha ileri götürür. örn: sayısalcıysan türkçe, sözelciysen sayısal çözmen kendi bölümünde eksik bıraktığın soruların yerini doldurmanı sağlar. ve her yıl geçtikçe soruları biraz daha ales kıvamın almakta. sayısal ve sözel mantıkla öğrencileri zorlarken zamanı da iyi kullanmalarını ister. bu yüzden sınavda izlediğimiz soru çözme stratejisi önemlidir.
  ayrıca unutmayalım ki dershane sınav kazandırmaz, sınavı biz kazanırız.

  not: zamanı geldiğinde sınavı kazandım diye editlemek dileğiyle.

  edit: kazandım!
 4. ön lisans mezunlarının iki yıl daha okuyup lisans mezunu olabilmeleri için girdikleri sınav.
 5. sistemin bugı. gençlerin 1 yıl boyunca herşeyini ortaya koyarak çalışıp kazanmaya çalıştıkları yerlere bazılar boktan 2 yıllık bir bölümde ortalama kasıp bi kaç türkçe ve mat1 yaparak geliyor. üstüne de derslerden muaf olup biz şu notla geçmiştik diye laf sokup yalan yanlış bilgileriyle hava atıyorlar
  wtf
 6. gerekli özveriyi zamanında göstermemiş, sonrasında ise aklı başına gelip bir şeyler için "çabalayan" öğrenciler için yapılmış sistem.

  öyle hiçbir şeye sap olamayan değil, 2 yıl okuyup da "bu bana yeter" demeyen insanların girdiği sınavdır da aynı zamanda.

  edit: eleştiri alınca da yorumunu silmez bu insanlar, öyle boş laf da yapmaz. tşkrlr

  edit2: dokundu kardeşim dokundu. ama şu dokundu, yersiz eleştiri. eleştirinin yeri bu konu başlığı değil. ya dgs sınavını ilk defa üniversiteye girme sınavı sanıyorsun ya da ( başka ya dası yok aslında) kısacası yine; eleştirmen gereken başlık bu değil. anlaşılan yarası olan sensin. çoğunluk da azınlık değil

  edit3: yazını editsiz ilk saf haliyle gördüm. dgs sınavını bilmiyorsun o zaman dememin sebebi de bu'dur. sonradan aklın başına gelmiş olmalı bir şey eksik ama ne
 7. valla genelde önyargım olan bir güruh.. ama hemen basmayın zülfiyareyi, benim derdim insanların dgs sınavıyla üniversiteye girmesi falan değil. yani işin orası doğruymuş yanlışmış hiç ilgilenmiyorum.. ben iki yıllık kazansam ve aynı hak bana da verilse girerim e adam da elbette hakkını kullansın girsin.

  benim derdim 2 yıllık bölüm okuduktan sonra dgs ile 4 yıllık bölüme geçenlerin tavırları.
  mimarlıktan örnek vereyim misal. bizim bölümde elini atsan dgs ile geçmişe çarpıyor zaten. iyi anam ne güzel hoşgelmişsin, hiçbir sıkıntım yok senle hatta çoğunuzla arkadaşım zaten. ama gıcık oluyorum işte.. öyle bi havalara giriyorsunuz ki iki yıllık restorasyon okudum diye. yok ben şunu aa ile geçmiştim, teknik resmi almıştım işte burada muafım.. okulda da en iyi bendim.. ya ben biliyorum zaten bunların hepsini bu dersi niye alıyorum ki.. ben ben ben ben ben evet aq sen (ay sinirlendim pardon) neyse efendim böyle iki yıllık okuyup geliyorsunuz buyrun gelin hepiniz kardeşimsiniz, elbette bir şeyler bilerek geliyorsunuz.. ne kadan güzel ne kadan hoş.. ama sen orada aa ile geçtiğin dersin burada alsan çok afedersin ama 3 kereden aşağı veremezsin nereye veriyorsun. ki veremeyeceğini de zaten yaptığın projeden çizdiğin detay çiziminden ondan bundan anlıyoruz yani bi bok bilmiyorsun işte kime bu havan civan yani. böyle ayan beyan aşağılık kompleksiniz var herhalde... hani süper müthiş incredible insan-ı kamil olduğuna inanıyorsan da mütevazı ol kardeşim.. de ki hani ben de gelmeden az biraz bir şeyler öğrendim, elimde geldiğince yardımcı olurum falan.. anlamadığın şeyi hallederiz hallederiz diyon bi soruyorum ne onu biliyorsun ne bunu biliyorsun. dgsli kardeşlerim alınmasın hepiniz böylesiniz demiyorum ama büyük bir kısmınız böyle. zülfiyare alanın da yarası vardır gocunuyordur.
 8. şimdiki aklım olsa dersane, özel ders, okul üçgeninde hayatımın 4 yılını çürütmez açık liseye kaydolur sonrasında da 2 yıllık bir bölümü kazanırdım. zaten 4 yıllığa göre çerez sayılabilecek derslerden yüksek notlarla geçer. sonrasında ygs den hallice bir sınavda sadece matematik ve türkçe yaparak iyi bir okula, bölüme kapağı atardım. insanların ygs, lys sürünmesini geç bi de onların götünü yırtarak cc geçtikleri dersten s.kik üniversitemde zaten aa ile geçtiğim için ortalama yapar dertsiz tasasız mezun olurdum
  wtf