1. bu sene kendimi denemek amaçlı gireceğim, seneye ise hazırlanacağım sınav kendisi.
  bu yollardan geçmiş, tavsiyeleriyle yol gösterebilecek olan youser yazarları yorumlarını eksik etmezse sevinirim.

  ben, bilgisayar prog. birinci yılı daha yeni bitirdim. dgs ile seçmek istediğim bölümü daha kararlaştıramamış olmakla birlikte, bu konu hakkında da tavsiyelere açığım.
 2. sevimsiz sınav sistemleri arasında hoş baktığım uygulama.
  ramel
 3. bu sene hazırlandığım temmuzun son pazarı gireceğim sınav. hangi bölümde olursanız olsun hem sayısalı hem türkçeyi birlikte çözmek sizi her zaman bir adım daha ileri götürür. örn: sayısalcıysan türkçe, sözelciysen sayısal çözmen kendi bölümünde eksik bıraktığın soruların yerini doldurmanı sağlar. ve her yıl geçtikçe soruları biraz daha ales kıvamın almakta. sayısal ve sözel mantıkla öğrencileri zorlarken zamanı da iyi kullanmalarını ister. bu yüzden sınavda izlediğimiz soru çözme stratejisi önemlidir.
  ayrıca unutmayalım ki dershane sınav kazandırmaz, sınavı biz kazanırız.

  not: zamanı geldiğinde sınavı kazandım diye editlemek dileğiyle.

  edit: kazandım!
 4. dün itibariyle 31 temmuz 2016'dan 21 ağustos 2016'ya ertelenen sınavdır.
 5. ön lisans mezunlarının iki yıl daha okuyup lisans mezunu olabilmeleri için girdikleri sınav.
 6. sistemin bugı. gençlerin 1 yıl boyunca herşeyini ortaya koyarak çalışıp kazanmaya çalıştıkları yerlere bazılar boktan 2 yıllık bir bölümde ortalama kasıp bi kaç türkçe ve mat1 yaparak geliyor. üstüne de derslerden muaf olup biz şu notla geçmiştik diye laf sokup yalan yanlış bilgileriyle hava atıyorlar
  wtf
 7. tam bir aydır açıklanamamış sınavdır. ösym bu konu hakkında bayram öncesine kadar açıklama yapmamış, bayramdan bir kaç gün önce sınavın bayramdan sonraki hafta içi açıklanacağını söylemiştir. ama yök üyesi olduğunu iddia eden bir kaç kişi hala sınavın okunduğunu iddia ediyor. ösym tarafından bazı adayların öğretim başarı puanının sistemde gözükmediği ve bunu güncellemeleri gerektiğine dair adayların telefonlarına mesaj göndermiştir.

  herkes bilir sınav sonrası psikolojisi sınav öncesi psikolojisinden daha beterdir. tam bir aydır bununla mücadele eden dgs öğrencileri twiiter'da tepkilerini gösterdiler.

  artık çözdüğümüz soruları unuttuk; içimizdeki umudu, heyecanı kaybettik.

  ösym gel vazgeç nazdan.
 8. gerekli özveriyi zamanında göstermemiş, sonrasında ise aklı başına gelip bir şeyler için "çabalayan" öğrenciler için yapılmış sistem.

  öyle hiçbir şeye sap olamayan değil, 2 yıl okuyup da "bu bana yeter" demeyen insanların girdiği sınavdır da aynı zamanda.

  edit: eleştiri alınca da yorumunu silmez bu insanlar, öyle boş laf da yapmaz. tşkrlr

  edit2: dokundu kardeşim dokundu. ama şu dokundu, yersiz eleştiri. eleştirinin yeri bu konu başlığı değil. ya dgs sınavını ilk defa üniversiteye girme sınavı sanıyorsun ya da ( başka ya dası yok aslında) kısacası yine; eleştirmen gereken başlık bu değil. anlaşılan yarası olan sensin. çoğunluk da azınlık değil

  edit3: yazını editsiz ilk saf haliyle gördüm. dgs sınavını bilmiyorsun o zaman dememin sebebi de bu'dur. sonradan aklın başına gelmiş olmalı bir şey eksik ama ne
 9. valla genelde önyargım olan bir güruh.. ama hemen basmayın zülfiyareyi, benim derdim insanların dgs sınavıyla üniversiteye girmesi falan değil. yani işin orası doğruymuş yanlışmış hiç ilgilenmiyorum.. ben iki yıllık kazansam ve aynı hak bana da verilse girerim e adam da elbette hakkını kullansın girsin.

  benim derdim 2 yıllık bölüm okuduktan sonra dgs ile 4 yıllık bölüme geçenlerin tavırları.
  mimarlıktan örnek vereyim misal. bizim bölümde elini atsan dgs ile geçmişe çarpıyor zaten. iyi anam ne güzel hoşgelmişsin, hiçbir sıkıntım yok senle hatta çoğunuzla arkadaşım zaten. ama gıcık oluyorum işte.. öyle bi havalara giriyorsunuz ki iki yıllık restorasyon okudum diye. yok ben şunu aa ile geçmiştim, teknik resmi almıştım işte burada muafım.. okulda da en iyi bendim.. ya ben biliyorum zaten bunların hepsini bu dersi niye alıyorum ki.. ben ben ben ben ben evet aq sen (ay sinirlendim pardon) neyse efendim böyle iki yıllık okuyup geliyorsunuz buyrun gelin hepiniz kardeşimsiniz, elbette bir şeyler bilerek geliyorsunuz.. ne kadan güzel ne kadan hoş.. ama sen orada aa ile geçtiğin dersin burada alsan çok afedersin ama 3 kereden aşağı veremezsin nereye veriyorsun. ki veremeyeceğini de zaten yaptığın projeden çizdiğin detay çiziminden ondan bundan anlıyoruz yani bi bok bilmiyorsun işte kime bu havan civan yani. böyle ayan beyan aşağılık kompleksiniz var herhalde... hani süper müthiş incredible insan-ı kamil olduğuna inanıyorsan da mütevazı ol kardeşim.. de ki hani ben de gelmeden az biraz bir şeyler öğrendim, elimde geldiğince yardımcı olurum falan.. anlamadığın şeyi hallederiz hallederiz diyon bi soruyorum ne onu biliyorsun ne bunu biliyorsun. dgsli kardeşlerim alınmasın hepiniz böylesiniz demiyorum ama büyük bir kısmınız böyle. zülfiyare alanın da yarası vardır gocunuyordur.
 10. ya yaranız var daha fazla deşmiyim insanlık yapıp yorumu silim diyorum yine kaşınıyorsunuz. kendi yaşıt arkadaşları normal hayatlarını bir kenara bırakıp geleceği için çalışırken meslek liselerinde veya herhangi bir lisede gelecek kaygısı olmadan sorumsuzca hiçbir işe sap olamayıp yatarak ygs'de daha 180'lik barajı bile geçemeyip okulda aldıkları şişirme notlarla birlikte diploma puanlarıyla gittikleri 2 yıllık üniversiteye laf etmişim çok mu dokundu...

  çevremden biliyorum adam ygs en yüksek puanı 156 ama okulda aldığı şişirme notlar sayesinde marmara üniversitesi iş sağlığı ve güvenliği bölümünü kazanıyor.ben burada daha sonradan akıllanma veya adalet göremiyorum siz görüyorsanız da at gözlükleriniz kaliteli demektir.

  2 yılı okuyup bitiriyor ondan sonra dgs de çok düşüp bir puan yapıp bunu 4 yıla tamamlıyor.en başta 4 yıllık bölümü kazanmak için çalışan insanla hiçbir zorluk çekmeden eli cebinde 4 yıla tamamlayan insan ne kadar eşittir tartışılmaz bile.

  edit: türk eğitim sistemi ne kadar düzgündür ki sınav sistemini tartışıyoruz.herkes birbirinin hakkını yesin okusun kazansın kardeşim içiniz rahatsa ne güzel.