dil


 1. simgelerin simgeleştirilmiş hali. simgenin simgesi gündelik hayatta "gerçek" olarak karşımıza çıkıyor. çok garip. simgeception...
 2. gelişim itibarıyla öldükten sonraki yaşamı ve yaratıcıyı kabul eden varlık. bu aynı zamanda dilin zihinden doğduğunun kendi kendine varolmadığını ispatlar diye düşünüyorum.

  mesela ahmet diye birisi vefat ettiğinde cenazeye ahmet denmez artık. ahmet'in cenazesi, ahmet'in ceseti, ölüsü falan denir. biraz daha sıkıştırsak ahmet'in fani varlığı bile deriz. ama ceset için ahmet denmiyor, zihin bunalım yaşıyor. başına geçip cesetin ahmet'in ölüsü değil o ahmet desek mesela ne olur acaba.

  yaratıcıyı da bulmuştum ama şu an unuttum maalesef. özetle dilin kullanım biçimi yaratıcı varlığına dayanıyordu.
  abi
 3. sadece iletişim aracı olmadığı kesin, dil bir çeşit varlık, kültürle birlikte dünyadaki en eski şeylerden biri.

  mesela biriyle karşılaşınca sorulan ilk soru nasılsın? olur. çünkü bir insan için en önemli şeyin sağlık olduğu kesin bir birikimdir.

  -merhaba, nasılsın?

  değil

  -merhaba, maddi durumun iyi mi? de olabilirdi ama olmadı çünkü maddi durum iyiliginin çok da bir önemi yoktur.

  mesela bizim dilde bu soru nasılsın ile kalmaz vurgulanır, sağlığın sihhatin yerinde mi? annenler nasillar afiyettesiniz inşallah vs.

  demek dil bize öğretiyor bakarsak diyaloglara, kelimelere nasıl yaşamamız gerektiğini öğreniriz hem de binlerce yıllık tecrübe birikim sonucunda.
  abi
 4. bedri rahmi eyüboğlu'nun "üç dil" şiiri hatırıma geldi:

  en azından üç dil bileceksin
  en azından üç dilde
  ana avrat dümdüz gideceksin
  en azından üç dil bileceksin
  en azından üç dilde düşünüp rüya göreceksin
  en azından üç dil
  birisi ana dilin
  elin ayağın kadar senin
  ana sütü gibi tatlı
  ana sütü gibi bedava
  nenniler, masallar, küfürler de caba
  ötekiler yedi kat yabancı
  her kelime arslan ağzında
  her kelimeyi bir bir dişinle tırnağınla
  kök sökercesine söküp çıkartacaksın
  her kelimede bir tuğla boyu yükselecek
  her kelimede bir kat daha artacaksın

  en azından üç dil bileceksin
  en azından üç dilde
  canımın içi demesini
  kırmızı gülün alı var demesini
  nerden ince ise ordan kopsun demesini
  atın ölümü arpadan olsun demesini
  keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur demesini
  insanın insanı sömürmesi
  rezilliğin dik alası demesini
  ne demesi be
  gümbür gümbür gümbür demesini becereceksin

  en azından üç dil bileceksin
  en azından üç dilde
  ana avrat dümdüz gideceksin
  en azından üç dil
  çünkü sen ne tarih ne coğrafya
  ne şu ne busun
  oğlum mernus
  sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.
 5. "tutmasını biliriz de kemiği yok bunun"
 6. sevgili rakel dink bir konuşmasında şöyle demişti: "ben üç dil biliyorum, ermenice, kürtçe ve türkçe. benim içimde bu üç dil hiç kavga etmiyorlar, barış içinde yaşıyorlar. bazen konuştuğum dilde bir kelime bulamazsam, öbür dilim yardımcı oluyor bana."

  bu da yeni öğrendiğim bir bilgi: hrant dink'in biricik rakel'ine ilk 'seni seviyorum'u kürtçe imiş.
 7. sanırım 'dil' veya 'lisan' dünyada gerçekleştirilen tüm hiyerarşinin ve dahası düşünce sisteminin en yalın hali.

  Çok dikkate değer bir özellik!
  Şu anda bulunduğumuz seviye, lisanın sınırı ile doğru orantılı. Öyle değil mi?

  İnsan, fark ettiği şeyi anlamak ve sonrasında da kavramak için düşünür. lisana sahip olmayan bir varlık düşünür mü sormak gerek! Bu soruyu sorarken elbette düşünmenin nasıl gerçekleştiği hakkında biraz fikir yürütmek gerekir.

  Düşünmek.
  Bu kelimeyi anlamak ve tanımlamak için bile kelimelere ihtiyacım var. ve sanırım bu kelimeleri bulabildiğim ölçüde buraya aktarabilirim. Dahası, öncelikle bu kelimeleri bularak benim anlamam gerekecek.
  Düşünmek için dile ihtiyacımız var diyebilirim sanırım.

  İnsanlar kuantum teorisini neden anlamakta zorluk çekerler?
  Cevabını bulmaya çalışmadan önce şunu farketmek gerek sanırım: İnsan kelime hazinesine bağlı olarak kavrıyor. Lisan, dil iletişim konusunda gerekli bir araç ama iletişim için kelimeler gerekiyorsa kelimeleri kavramak için de düşünmek gerekiyor. Ve en ilginci de düşünmek için kelimelerin gerekiyor olması.

  kuantum da dahil olmak üzere bütün yabancı olduğumuz fikirlerle karşılaştığımız zaman anlama konusunda güçlük çekmemizin nedeni, sanırım gerekli kavramlar için gerekli kelimelere sahip olmamamızdır.
  Einstein' ın, izafiyet ile hep dediği gibi "tanımlamak için referans almak gerek" Örneklemeler gerek. Örnekleme için de anlamak. Ve anlamak için beynimize kodlamak... kodlamaktan kastımı da söylemeye gerek yok sanırım.

  Yani, düşünebildiğin kadar özgürsün... ama özgür olmak için de lisana ihtiyaç varsa, lisanı olmayan hayvanlar düşünemiyor mu? Elbette düşünüyor....iletişim araçlarının kapsamına göre.

  Evreni veya yaratılışı anlamamızın sınırı, düşünce gücümüzle ve düşünce gücümüz de dilimizin sınırlarıyla belirli ise o halde, daha iyi anlamak için tüm dünyadaki insanlardan farklı bir dile sahip olmamız gerekmez mi? Yani elbette daha ileride çok farklı şeyler keşfedeceğiz... bu kesin. Ama demek istediğim şey, çok daha gelişmiş bir dil ile binlerce yıl aldığımız yolu bir ayda almak!? Mümkün olamaz mı?

  "bir lisan bir insan, iki lisan iki insan" sözü şimdi daha anlamlı.

  Sanırım Arrival filmindeki de bunu anlatıyordu.

  Şu var ki, insanoğlu bakterilerin farkında ama bakteriler, farklı bir düşünce sistemine sahip olmadan asla onların farkında olduğumuzu anlamayacaklardır.

  Peki, uzaylılar gelse diyoruz, uzaylıları fark etme noktasında bir bakterinin insanları farketme durumu gibi kaldığımızı anlamak çok zor olmasa gerek?! Çünkü, uzaylılarla aramızdaki hem sosyal hem de zihinsel farkımız, eminim ki bakteri ile aramızdaki fark kadar olacaktır.

  Diğer taraftan da telapatik bir iletişimde neler olabileceğini düşünüyorum da, kendimi "Aman Allah' ım" demekten alamıyorum.

  Not: algı

  Saygılarımla,