1. karın boşluğuyla göğüs boşluğunun arasında yer alan, onları birbirinden ayıran ince ve geniş kas.
 2. olmasaydı çirkin kızların sevişecek erkek bulamamalarına neden olacak kas.

  (bkz: nefes alsın yeter)

  edit: burada ne saygısızlık var ya. nefes almaya yarayan kas yazmadım böyle tanımladım.

  kubbe şeklinde bir kastır. kasıldığında düzleşir ve akciğer kapasitesi genişler ve negatif basınç nedeniyle içeri hava girer inspiryum oluşur. gevşediğinde yardımcı kaslarında yardımıyla ekspiryum oluşur ve hava dışarı atılır.
 3. şarkı söylerken nefesi doğru kullanmak adına önemli bir işlevi vardır. ilk okulda müzik öğretmenimiz, o zamanlar biz bilmiyorken bunun anlamını bize ufaktan da olsa nasıl kullacağımızı öğretmişti. daha ileri teknikte öğrenmek adına da şan dersi alınıyor diye biliyorum.
 4. yan flüt hayallerimi suya düşüren nane. bir türlü beceremedim diyafram nefesini... flüt de kutusunda duruyor öyle, arada bir çıkarıp temizliyorum, seviyorum... belki bir gün diye bekletiyorum.
 5. ani kasılmalarıyla hıçkırığa sebep olabilir.

  diyaframın esas siniri olan frenik sinir, vagus veya omurilikten gelen sinir liflerinden oluşan arkın herhangi bir yerinde bir deşarj oluştuğu zaman hıçkırığa sebep olmakta. bu yüzdendir ki yüksek sesle korkutma gibi yöntemlerle sinir sistemine ani ve daha güçlü bir uyaran verildiğinde bu deşarjı baskılayarak hıçkırığı durdurabilmekteyiz.

  atalarımızdan miras bu güzide yöntemin de bilimsel temeli budur.(*:gülücük)
  merc