• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
doğu avrupa'da yolculuk - gabriel garcia marquez
sınıfların ortadan kalkması hayret verici bir şey. herkes eşit, herkes aynı düzeyde, herkes kötü dikilmiş eski püskü giysiler içinde, ayaklarında kalitesiz ayakkabılar var. hiç acele etmiyorlar, telaş yok, sanki yaşamak için her şeyi ağırdan alıp tüm vakitlerini kullanıyorlar. burada da köylerdeki aynı saf, iyi kalpli ve sağlıklı kalabalık kitleler var ama devasa boyutlarda.

doğu avrupa'da yolculuk gabriel garcía márquez'in 1950'lerde gazeteci olarak doğu avrupa'daki sosyalist ülkelere yaptığı seyahatin bir güncesi. doğu almanya'dan başlayıp çekoslovakya, polonya, macaristan ve sovyetler birliği'ne uzanan bu serüven boyunca okurlar márquez'in hem yol arkadaşları ve tanıştığı kişilere dair gözlemlerini hem de dönemin toplumsal ve siyasi gelişmeleriyle ilgili yorumlarını bulacaklar, elbette hepsi yazarın kendine has renkli anlatımıyla.
 1. henüz başlamadım ama hemen bir iki artısını yazayım; çevirmen inci kut. marquez'in dilinden doğu avrupa ve 50'lerdeki toplumsal yapı. daha ne olsun.
  mesut
 2. dün bitirdim. marquez'in dilinden kruşçev dönemi demir perde ülkelerine eleştirel bir seyahat. sosyalizm pratiğinin çeklere refah, macarlara ölüm getiren çelişkilerini sokağın sesinden anlatan gezi kitabı insanı politik doğruculuktan sıyrılıp objektif olarak ele almasıyla etkiliyor. zaten yazar marquez. yemek tarifi yazsa ağzımı ayırıp okurum.

  rusların pasta mimarisine gülümseten eleştiriler var. amerikalıların berlin'i nasıl sirk hayvanı gibi ışıl ışıl süslediği kayda geçmiş. toplumların geleneklerinin pratikle eğlenceli çekişmeleri renk katan ayrıntılar yazılmasına sebep olmuş.

  ben beğendim, tavsiye ederim.