• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
doodlebug - christopher nolan
elinde ayakkabıyla odasının içinde kendini rahatsız eden bir böceği kovalayan bir adamı anlatan 1997 yapımı bu kısa film, christopher nolan'ın ilk filmidir.

nolan'ın londra'da ingiliz edebiyatı okurken çektiği filmin tek oyuncusu olan jeremy theobald, nolan'ın bu filmden bir yıl sonra çektiği "following" filminde de rol alıyor.
 1. filmin süresi üç dakika. nolan'ın ilk çalışması. üç dakika içinde yoğun bir anlatımla size hayatı ve evrenin işleyişini sorgulatabilecek bir film.

  kimin tehlikede olduğunu ve kimi/neyi kovaladığını bilebilir misin? aslında sadece kendi kendimizi kovaladığımızı ve tek düşmanımızın kendimiz olduğunu düşündüren bir kısa film. belki de kendimizin farkına varmamızın zamanı gelmiştir. belki de "homo homini lupus" diyerek çektiği bu kısa filmle nolan çok başarılı bir işe imza atmış.

  üç dakikada ne kadar sorgulatabilir hayatı demeyin izleyin. mindfuck filmler listeme üst sıralardan girdi.

  "az zamanım varsa roman, çok zamanım varsa hikaye yazarım." diyen bir yazar vardı yanlış hatırlamıyorsam. bu tarz filmler de bunu kanıtlar nitelikte. kısa ama yoğun anlatımları sevenler için mutlaka izlenmesi gereken bir film.
 2. christopher nolan'ın ileride nasıl biri olacağını anlatmaya çalıştığı kısa filmidir.
  inanılmaz senaryo ve çekim kafasını bu kısa filiminde kullanmıştır.
  bana göre en başarılı 3 yönetmenden biridir.
  daha çok çalışıp daha çok üretsin izlemeye doyamadığım filmleri var.