1. dövme tekniğine dair bilinen en eski metin 6. yüzyılda yaşamış romalı doktor aetius'a ait. karışım oldukça ilginç.

  "biraz çam ağacı, bir tutam korozyonlu tunç, biraz öd, bir de zaç yağı ya da kara boya. tamamı ezilip, karıştırılıp elektrn geçiriliyor. diğer tarafta sirkeyle korozyonlu tunç öğütülüp farklı bir karışım daha hazırlanıyor. sonra bu ikisi bir araya getirilip biraz pırasa suyu, biraz da su ekleniyor."

  uygulama da şöyle imiş.

  "dövme yapılacak bölge pırasa suyuyla yıkanır. sonra kan gelinceye kadar iğnelerle delme suretiyle deri üzerine bir desen çizilir ve yukarıdaki karışım zerk edilir."

  aetius döneminde dövmeler romalı askerlere yapılıyordu. bir tür sınıflama ya da kahramanlık nişanesi.

  tabi dövme tarihi aetius'tan çok daha öncelere dayanıyor. ilk dövmeler için kemik ya da çakmaktaşı kullanıldığı tahmin ediliyor. çok daha acı cerici yöntemlerle. örneğin maoriler pigmenti deriye yedirebilmek için küçük, kalem biçiminde kemik oarçalarını alıp, deri altına girmelerini sağlamak için de ahşaptan yapılan çekiçleri kullanıyordardı. bunun yanında oyma ve kabartma yöntemleri de kullanılıyordu.

  daha eski karışımlarda kullanılan malzemeler is, kül, bazı bitkilerin özleri ve barut da kullanılıyordu.

  mayaların yöntemi bana çok daha acı verici geldi. sanatçı önce deseni deriye işaretliyor, sonra oluşturulan resim kesilip alınıyor, birbirine karışan kan ve mürekkeple desenin deri üzerine sabitlenmesi sağlanıyordu.

  tabi bunlar uygulanan çok sayıda yöntemden bazıları.

  çeşitli uygarlıklarda kahramanlık ve güç göstergesi, kutsalla kurulan ilişki, kötülüklerden korunma, hangi hayvandan ya da atadan türediğini gösterme ve onun koruyuculuğunu muhafaza etme, öldükten sonra yeniden dirilme, diğer dünyaya geçerken hayvanı vasıta olarak kullanma, süslenme ve benzeri araçlarla yapıldığı söylenir.
  one
 2. bir de dövmenin "deq" hali var ki görülmeye değer deq
 3. bas çalan bir semrük kanatları açık halde. hadi ben gözü kararttım yapacak manyak çıkar mı acaba.
 4. vücut süsü.

  türkiye'den bu işin gördüğüm kadarıyla sanatını icra eden ve bildiğim kadarıyla ödüllü de olan, cesareti ve parayı bulduğumda gitmeyi düşündüğüm bi ablayı tavsiye edebilirim, nimet arıkan.

  amazon dövme adlı sitesi için
  facebook'ta da kendi adresinde ve dükkanın adresinde bolca örnek bulabilirsiniz.
 5. en yoğun dövme yaptırma isteğini geçen sene yaşadım. sevdiğim yazarların isimlerinin baş harflerini, imzalarını, kitaplarından sevdiğim alıntılarını içeren bir listem vardı. edebiyattan bağımsız sembollerde içeriyordu liste. ne hikmetse bir türlü param olmadı, yaptıramadım. bu yıl ise odamdan dışarıya adım atmıyorum ki gidip bir yerlerden para bulup dövme yaptırayım.
 6. en yakın arkadaşım sevgilisinin adını koluna yazdırmıştı. kızdan ayrılalı herhalde 2-3 yıl oluyor. bizimkinin kolunda hala yağmur yazıyor. geçenlerde kız yine birlikte olmak istemiş ama bizimki yanaşmamış. ben olsam sadece dövmenin vücudumdaki anlamsızlığından kurtulmak için bile kabul ederdim*

  bunun optimumu kaçtır bilmem ama bence dövme yaptırmadan önce birkaç defa düşünün.