• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
Yazar Tom Robbins
dur bir mola ver - tom robbins
daha önce yayımladığımız parfüm dansı kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir "kült roman"a dönüştü. aynı yazarın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: dur bir mola ver. yine uçarı, oyuncul ve bilge...
tom robbins, insanın acı çekmesini, özgür ve mutlu olamamasını doğadan kopmasına,kazanma hırsı, kaybetme kaygısı ve ölüm korkusu gibi "doğa dışı" gerginliklekr edinmesine bağlıyor. ve bütün bunlara neden olanotoriter, teknolojiyetapınana ve ekonomiyi sağlıktan, sevgiden sağlıktan,s evgiden, hakikatten, güzellik ve seksten üstün tutan modern medeyineti suçluyor. emir, sansür, ödül ve cezaile sistmei ayakta tutan politikacıların, askerlerin ve din adamlarının doğadan, dolayısıyla hayattan korktukalrını belirtiyor. özgür veneşeli bir hayat yerine "istikrar"ı amaçlayan bir hayata maruz kalmamızda dinin rolünü değişiyor. en istikrarlı toplumların polis devletleri olduğunu, doğanın ve hayatın istikrarlı olmadığını, istikrarın doğal olmadığını vurgulayarak dinin cennet ödülü ve cehnnem cezası ile istikrarı sağlamaya çalıştığına dikkkat çekiyor. nesneyle özne, ölümle hayat,doğal olanla doğaüstü, uyanmakla rüyalara dalmak rasındaki hiçbir sınırın kalmadığı bütünlüklü hayat tarzını kaybeden insanların da korkuya kapılarak, dine sığındıklarını, böylece yaşamaktan vazgeçtiklerini söylüyor.
  1. robbins'in yalın dili kitabın sonuna kadar size eşlik ediyor. isa ve dinsel öğretilere yaklaşımı ve felsefi düşünceleri mizahi bir şekilde anlatmış. marx harikulade adıyla yarattığı karaktere hayran olmamak elde değildi ve kitaptaki en sevdiğim karakterdi. ama olayların havada kaldığı bir son vardı. düşünceleri de toplu değildi. kafa dağıtmak için okunabilir ama çok iyi roman örneği değil.
    sezgi