1. nam-ı diğer boş vites.
  böyle denmesinin sebebi ise 70'lerin sonunda (bülent ecevit'in başbakan olduğu dönemler) türkiye'de benzin kıtlığının olması ve o dönemde araç sahiplerinin fazla benzin harcamamak adına hareket halindeyken araçlarını boşa almasıdır.
 2. ben de peygamber vitesi olarak duymuştum. hatta eski arabalarda vites boşdayken fren tutmaz olayından dolayı mantıklı da gelmişti. peygamber vitesiyle gidiyoruz işimiz allaha peygambere kaldı ölmesek bari gibi ..
  wtf
 3. karbüratörlü araçlarda kısmen yakıt tasarrufu sağladığı iddia edilse de enjeksiyonlu araçlarda tam tersine sarfiyatı arttırır. enjeksiyonlu bir aracın rölantide (ya da peygamber vitesinde) harcadığı yakıt, viteste bayır aşağı inerken harcadığı yakıttan fazladır.
  vega
 4. direkt olarak debriyaja basıp motoru kapatmanın bir adım öncesidir. günümüz arabalarında anlamsızdır.
 5. o da bi' şey mi? yokuş aşağı kontak kapatan insanlar tanıyorum. enerji tasarrufu, hız, adrenalin ve ego tatmini. hepsi tek tık ötede.

  sorun şu ki; kontak kapattıktan sonra yani motoru durdurduktan sonra, bazı arabaların frenleri şişer. ama sertleşmeden önce tek bi' fren hakkınız var.

  (bkz: fren pedalının sertleşme sorunu)

  ama bu, sertleşince sorun oluşturuyor.
  o tek hakkı iyi kullanamadık, ne oldu? arabayı tekrar çalıştıralım ki fren normale dönsün, biz de arabayı durduralım. ı ıh. zaman yetmedi, bastık bastık durmadı. durmadı çarptık bi' yere. e şimdi n'oluyor? helva taym.

  un helvası. malzemeler:
  2x un
  x sıvı yağ ( sıvı yağı az kullanıp tereyağ eklenebilir)
  2.5x su
  x şeker(normali x'den fazla ama o kadar şeker künefede bile yok. x iyi)

  yağ ve unu aldık bi tencereye. karıştırıp, eziyoruz. top top un kalmayacak ha önemli bu.
  un oldu mu sana brezilya güzeli gibi? hah şimdi o anda yanda hafif hafif ısınmakta ve karışmakta olan homojen su ve şeker karışımını aldık, latin güzelimizin üzerine ekliyoruz. ama öyle bi anda at gibi değil ha, yavaş yavaş. yoksa sıçrar her tarafa. sıçrarsa su kaybı olur ve helvamız kuru olur. afiyet olsun. ( not: x'i 200ml alınız süreniz: 15 dk)
 6. ilk defa ecevit vitesi dendiğini duyuyorum. allah'a emanet gidiyoruz işte anlamında peygamber vitesi denir. aracı boşa aldıktan sonra fren pedalına sadece 3 kere basabilirsiniz. bu frene 3 kere basma sonucu araç viteste olmadığı için yerine geri dolmayan fren hidrolik yağı biter ve frensiz bir şekilde yolunuza devam edersiniz.