• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.80)
ender'in oyunu - orson scott card
altıkırkbeş bu sefer bilimkurgu dünyasının en önemli iki ödülünü aynı anda alan, bilim kurgu, fantazi ve edebiyatın doruklarına uzanan, oyun ve ölüm arasında örülmüş bir seriyle tanışmanızı öneriyor.

on bir yaşındaki bir çocuk, 'kimse kendi hayatını kontrol edemez; elinden gelenin en iyisi sana iyi insanlar, sevdiğin insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi sevmek,' diyebiliyorsa, onun dünyayı kurtarması şaşırtıcı olmasa gerek.

elinizdeki bu kitap bilimkurgu tarihinin en önemli metinlerinden biri olarak kabul edilen ender serisi'nin ilk kitabıdır. bilimkurgu edebiyatının en önemli iki ödülünü, hugo ve nebula ödüllerini aynı anda almış ve yayınlandığı günden bu yana çok satanlar listesindeki yerini koruyarak tüm zamanların best seller'i olarak nitelenmiştir.

altıkırkbeş yayın sizi on bir yaşındaki bir çocuğun oyunla ölüm arasında gidip gelen hüzün dolu, sürükleyici ve kırılgan hikâyesine davet ediyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. müthiş bir seri...
  2. ender serisi"nin ilk kitabının adıdır. türkiye'deki dağıtımı 6ltı kı4kbe5 yayın tarafından yapılmaktadır. serinin bugün için türkçeye çevrilen ve basımı yapılan beş kitabı bulunmaktadır. bunlar: 1- ender'in oyunu 2- ölülerin sözcüsü 3- soykırım 4- aklın çocukları 5- savaş okulunda yılbaşı serinin tamamı ise on iki kitaptan oluşmaktadır. burada dikkat çekici olan nokta 6ltı kı4kbe5 yayının izlediği politika, ama bu politikaya değinmeden önce kitap hakkındaki kısaca fikrimi belirtmek istiyorum. yazar orson scott card kesinlikle mükemmel bir iş çıkartmış. gerek ana karakterlerin ruh hallerini yansıtmada gerekse bilimsel verileri okuyucuyu sıkmadan konuya uygun şekilde vermede çok iyi. bilimkurgu severlerin kesinlikle ama kesinlikle okumaları gereken bir seri. tabi kitaplarını bulabilirlerse. işte asıl değinmek istediğim konu bu. türkiye'de bu kitabın yayın haklarını elinde bulunduran 6ltı kı4be5 yayıncılık gerçekten çok kötü bir iş çıkartıyor. ne yazık ki ender serisinin mevcut basımlarının çevirileri ve kapak tasarımları son derece kötü. üstelik kitaplarda çok fazla imla hatası var. ama sorunlar sadece bunlarla sınırlı da kalmıyor. serinin türkçeye çevirilmiş beş kitabını bulmanız bugün için oldukça zor. çünkü piyasada çok az kalmış vaziyetteler. ben ilk kitap olan "ender'in oyunu"nu okuduktan sonra serinin diğer kitaplarını da almak istedim, ancak açıkçası tek kaynaktan tüm kitaplara ulaşmam mümkün olmadı. özellikle de serinin üçüncü kitabı olan "soykırım"ı bulmak neredeyse imkansızdı. neyse ki bir sahafta bu kitabı da bulup satın alabildim. ilginç bir nokta da kitapların ilk basımlarının 2004 yılında ikinci basımlarının ise 2013 yılında yapılmış olması ki, bu kadar uzun bir ara verilmesi bana ilginç geldi. ben de gerek tercümesi yapılan ilk beş kitabın yeni baskılarının ne zaman piyasaya sürüleceğini ve gerekse serinin geri kalan kitaplarının tercümelerinin ve basımlarının ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgi almak için 6ltı kı4be5 yayına bir e-posta yolladım, ancak bir cevap almam mümkün olmadı, ardından telefonla arayıp sorularımı yöneltmek istedim ancak bu seferde telefona cevap veren olmadı. anlamadığım nokta 6ltı kı4be5 yayının dünyanın en iyi bilimkurgu serilerinden birinin türkiye'deki yayın haklarını almış olmasına karşın nasıl olup da bu denli kötü bir iş çıkartabildiği. serinin sadece ilk beş kitabının tercüme (bir sürü yanlışla beraber) ve basımı (son derece yetersiz) yapılmış, oysa dünya çoktan serinin on birinci kitabını okudu bile. bu anlayışla türk okurunun serinin diğer kitaplarını ne zaman okuyabileceği tam anlamıyla bir muamma. sözün özü bu mükemmel seriyi okumak isterseniz işiniz zor, ancak bu zorluğa kesinlikle değer. serinin geri kalan kitaplarını da artık orjinal dilinden okuyacağız anlaşılan.
  3. yüzeyde bir bilim kurgu hikayesi olan serinin her kitabının alt metninde farklı psikolojik, sosyolojik, antropolojik, teolojik sorgulamalar süregelmektedir. ve bu tartışmalar sıkıcı metinler halinde değil, olaylar ve karakterler üzerinden döndüğü için okuması da oldukça keyifli bir seridir.