• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
Yazar kanat güner
eroin güncesi - kanat güner
yaşadı, yazdı... ve öldü
uyuşturucu ve adım adım yaklaşmakta olan ölüm hiç bu kadar içerden, bu kadar sahici ve alaycı anlatılmadı.
"hey, millet, ben ölmeye karar verdim. hiç kimseye hiçbir şey borçlu değilim ama son bir iletişim denemesi yapmak istedim" diyen kanat güner, bu kitabı yazdıktan 13 ay sonra öldü.
beyoğlu'nda bir sinemanın tuvaletinde, kasığında iğne ile ölü bulunduğunda 28 yaşındaydı.
muş'ta doğan, güneydoğu'nun çeşitli illerinde büyüyen zeki, duyarlı ve çalışkan kanat güner'in 17 yaşında cerrahpaşa tıp fakültesi'ni kazanarak istanbul'a gelmesiyle başlayan eroin güncesi'nde, sarsıcı gerçekler son derece çarpıcı bir dille aktarılıyor.
onuncu yıl özel baskısı için, eroin güncesi'nin ilk yazımında adı geçen kahramanların tamamının izi sürülmüş. kitabın sonunda, yaşamını kaybedenlerin yanı sıra, hayatta olanların bugün nerede ve ne durumda olduklarına dair bilgi yer alıyor.
 1. (bkz: kanat güner)
  ''ya allah yoksa?
  devlet, hükümet olmasa?
  para?
  bütün yaşayacağım bu dünyada olacaksa?
  karşı olma hakkım varsa?
  ya ben beni yönetenlerden daha zekiysem?
  niye bazı şeylere anlamasam da uymak zorundayım?
  şu kocaman dünyada bana niye bu kadar küçük bir rol verilmiş?
  ya seks?
  burnumu her deliğe sokmaya başladım. ilk delik, bütün fakültelerin marjinallerinin sığındığı sosyal etkinlik kulüpleri, yani tiyatro kulübü oldu. insanlar böyle yerlerde ya çiftleşiyor ya da mastürbasyon yapıyorlardı. ilk sevgilimi orada buldum, uzun zaman da ona katlandım.''
 2. her okuduğumda titreyerek ağladığım kitaptır.
 3. bir kitap düşünün, bitmesin istiyorsunuz çünkü bitince o derinden tanımaya başladığınız kız ölecek. her okuduğunuzda ağlatacak, her ağladığınız anda aklınıza ilk gelen satırlar kanat'ınkiler olacak.
  jole
 4. ortaokul çağında iken okuduğum ve samimi üslubuyla, tüm doğallığı ve reha muhtar'ın programından hayal-meyal anımsadığım sesi ile beni derinden etkileyen bir ablanın hazin öyküsünü anlatan -herkesin muhakkak okuması gereken- otobiyografi kitabı.
 5. kişinin eğilimine göre eroin'e, sempati veya antipati duymasını sağlayan kitap. birinci elden çıkmış olması, kitabı etkili kılıyor. içerik olarak kişisel düşüncem, orta sınıf buhranıdır. sevgisiz, monoton gelişen bir hayat.