1. doğanın sen üreme lazım değilsin gibi bir şeyi midir tartışılması gereken bir önerme.
 2. değildir.

  eşcinseller üreme eylemi gerçekleştirmeden de bir topluluğun nüfusunun artmasını sağlayabilir. örneğin bir eşcinsel birey, kendini yetiştirip tıp bilimine çok büyük katkılar sağlayabilir, böylece insanlığın nüfusunu dolaylı yoldan arttırmış olacaktır.

  veya bir lezbiyen bireyin politikacı olduğunu ve seçimlerini kazandığını düşünelim. bu politikacı, güzel bir yönetim sergileyip ülkesini savaşlardan, terörden, açlıktan vs koruyabilir ve halkının nüfusunu da dolaylı yoldan arttırmış olur. hatta gerçek hayattan bir örnek vermek gerekirse izlanda eski başbakanı jóhanna sigurðardóttir, lezbiyendir.
 3. toplumu ileri taşımasına taşıyabilir ama en nihayetinde kendi genlerini bir sonraki nesle aktaramaz. belki escinselliğin ortaya çıkış amacı (veya şekli?) bu olmayabilir ama yarattığı sonuç bu.

  yalnız, bu olayın canlı dünyasında milyon yıllardır olduğunu düşünürsek, pek de bir eleme oluyor gibi görünmüyor. ilkel primattan insana uzanan süreçte fazladan 100 iq + konuşma becerisi + kültür yaratma becerisi + iki ayağı üzerinde durma kabiliyeti vs. kazanan ırk, escinselliği eleyememiş demek ilginç olur.
 4. karıncaların büyük bir kısmının üreyememesi nasıl ki doğal seçilimle elenmelerine sebep değilse eşcinsellik de değildir, en azından topluluk içinde yaşayan canlılar için.

  Belki bir leoparlarda eşcinsellik eleyici bir etki yaratabilir ancak topluluk içinde yaşayan canlılarda kurallar biraz daha farklı işler. Bir eşcinsel penguen çift sahipsiz bir yumurtayı evlat edinebilir, veya benzer şekilde eşcinsel bireyler insan toplumlarında yeni bireylerin daha iyi yaşamasını sağlayabilir.

  Ayrıca eşcinsel olsalar bile üreyeblirler, şaşırtıcı değil mi, değil. Aslında hayvanlarda insana benzeyen bir düşünce mekanizması olmadığı için muhtemelen kendilerine çekici gelen canlılara yaklaşıyorlar bunlar eşcinseller için genelde kendi cinsleri olsa da bazı durumlarda karşı cins olabilir, ki o zaman da üremenin gerçekleşmemesi için bi sebep yok.

  Yine de çok kafa kurcalayan bir konu, doğrudan bakınca elenmesi gerektiği düşünülüyor ancak hayvanlar arasında bu kadar yaygın bir durumun milyonlarca yıl boyunca süre gelmiş olması aslında düşünürken bir şeyleri atladığımız anlamına geliyor.

  Konu ile alakalı bir yazı