• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
ev sahibesi - fyodor mihailoviç dostoyevski
dostoyevski, bu kısa romanında başyapıtlara özgü bir üslup güzelliğiyle bize, ruhlu kişilerin yaşamından, gerçekle düş arası unutulmaz sahneler, anlatır.hummalı ruh halleri içinde mutluluğa susamış, ama onu bir türlü elde edemeyen bu insanların insanüstü bir gerçeklikle yaşamakta olduklarını siz de okuyunca kabul edecek ve dostoyevski'yi dünyanın en büyük romancıları yücelten güçteki gizemi sezer gibi olacaksınız. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. yazıldığı dönemde eleştirmenler tarafından yerden yere vurulduğunu, hatta alay edildiğini okumuştum bir yerde. sonra neden bu kadar beğendiğimi anladım.
  one
 2. dört duvar arasında dağılmaktır, enteresan bir tadı var.
 3. neyin gerçek neyin düş olduğunun ayrımının net olmadığı bir başka mistik dostoyevksi romanı. aslında uzun öykü olarak da düşünülebilir. kronolojik olarak dostoyevksi'nin insancıklar ve öteki'den sonra üçüncü eseridir. varlık yayınlarının nihal yalaza taluy çevirisi gayet başarılı. en can alıcı cümleleri:

  "hayatımı aşkına vermek isterdim, sevdiklerimize kul köle olmaktan tatlı bir şey mi var?

  ***

  iç sıkıntısı insana zamanı uzun gösteriyor.

  ***

  ordınov, ölümü özlediği bir misafiri bekler gibi bekliyordu.

  ***

  düşünce, acıdan kederden gelir, keder doğurur. mutluluk istersen düşüncesiz yaşayacaksın.

  ***

  bilindiği gibi insanların, onları kırılışa uğrattığı halde canları çıkmadıkça vazgeçemedikleri huyları vardır.

  ***

  nihayet sözü, dünya kurulalı beri, gerçek dost diye bir şey olmadığı halde, kendilerini dost gösteren kimselerin yalancılığına, iki yüzlülüğüne getirdi. sözün kısası yaroslav ilyiç akıllanmıştı."