• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
everything is illuminated - liev schreiber
genç bir amerikalı olan koleksiyoner jonathan özellikle ailesiyle ilgili olan her şeyi toplayıp koleksiyonuna katmaktadır. dedesinin ikinci dünya savaşı sırasında hayatta kalmasını sağlayan kadını bulmak için ukrayna'ya giden jonathan; kendisine rehberlik eden ukraynalı ama batı kültürü takıntısı olan alex, kendisini kör sanan yahudi düşmanı aksi dedesi ve onun çılgın köpeği sammy davis jr. jr. ile ilginç bir yolculuğa çıkar. bu duygu yüklü yolculuk birbirlerine birçok şey katmalarını sağlayacağı gibi büyük bir sırrın da perdesini aralayacaktır.
 1. ilk yarısı komedi, ikinci yarısı hüzün bir arayış öyküsü. pek tatlı karakterleri vardır. zeka özürlü köpek olsun, işine gelmeyen her şeyi "öyle bir şey mümkün değil" diye rasyonalize eden amca olsun. start wearing purple gibi enfes bir soundtrack'e sahiptir zaten gogol bordello'nun solisti de filmde yardımcı oyuncu.

  -adam vejetaryenmiş
  -o ne demek
  -et yemiyormuş
  -öyle bir şey mümkün değil
 2. jonathan safran foer'in everything is illuminated kitabindan uyarlanan, kitabin yazarinin da filmin ilk sahnelerinde mezarlikta yapraklari supuren gorevli karakteri ile filme dahil olmasi ile yuzumde gulucukler actiran samimi ve naif yol filmi. yol filmi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden. karakterler insanin icini isitirken , filmin muziklerinin de etkisiyle cok naif hissediyor insan kendisini film sirasinda ve sonrasinda. koleksiyonculukla ugrasanlarin da apayri bir tat alacagini tahmin ediyorum. kitabi icin de algan sezginturedi cevirisiyle siren yayinlari'ndan cikan bir kitap mevcut ancak kisisel yorumum kitaptan gercekten zevk alarak okuyabilmek icin yeni cevirilere ihtiyac olundugu gercegi, yine de algan sezginturedi'ye emegi icin tesekkur ederim tabi
 3. aman yareppim, tatlı film diye bir tanım varsa, bu hemen herkesin üzerinde uzlaşabileceği bir tatlı filmdir. taa spotlight'ta gözüme çarpıp, ne kadar sakin bu adam, kimdi ya bu adam diye başlayıp bu filmi bulmam...şans. liev schreiber'i tanımıyorsanız biraz araştırın ve tüm işlerine bir şans verin derim. hatta bu filmden başlamak çok yerinde olur.

  ayrıca (bkz: start wearing purple - gogol bordello)
  mesut