• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar oğuz atay
eylembilim - oğuz atay
"sevgili oğuz,... sana kısaca şunu söylemek istiyordum: "eylembilim"le bize, tamamlayamamış da olsan, anlattığın olaylar ve çizdiğin kişilerle, gene de kendi içinde belli bir bütünlüğü olan unutulmaz bir başyapıt bıraktın. sahte sağduyuya, yapay aydınlara, basmakalıp kavramlara, kof duyguluklara "eylembilim"in intikam kılıcını korkusuzca çeken server gözbudak aracılığıyla, çok dolaylı bir biçimde ve kendine özgü inceliğinle çekilen acıları da eski ustalar gibi yerli yerine yerleştirmeyi başardın. binlerce teşekkür. gözlerinden öperim."-cevat çapan- (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. cevat çapanın tehlikeli oyunlarda olduğu gibi bir önsöz daha yazdığı oğuz atay kitabı. yalnız bu sefer tehlikeli oyunlarda yaptığı gibi kitabın sonunu söylememiş. kitap oğuz atayın gözünden bir aydın/akademisyen eleştirisi gibi. tabi yine oğuz atayın mizahi zekası parlamış :
  -'' refik beyin kitabı yoktu : kitabın icadından önce profesör olmuştu.'' örneği gibi.
  -"bir insan özellikle benim gibi bir insan ne zaman yazmaya başlar?"
  -''korkulu bir bekleyiştir bu: insan bu bilinmeyen sarsıntının yaklaştığını hissedince bir süre ne yapacağını bilemez.''
  dlg
 2. ah canım oğuz atay... (oğuzcum atay) bitirebilseydi bu kitabı kesin şu cümlesinden yasaklanırdı:

  "beni sevmediği halde, ağızımın sıkı olduğunu düşünerek böyle sorunlarını benimle konuşurdu. 'neden üniversite okuyorum?' diye sormuştu. hemen, 'kapitalist topluma yetenekli olduğumuzu göstermek için,' diye karşılık verdim. kendimi tutmasını bilemezdim. bu yüzden de çok kaybederdim. işte gene kaybetmiştim."

  güzel adamdır server gözbudak...