• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar Yaşar KEMAL
fırat suyu kan akıyor baksana - yaşar kemal
yaşar kemal bu eserinde i. dünya savaşı'nın ardından anadolu halkının çilesini konu alır. romanın kahramanı poyraz musa adında şeref madalyalı bir savaş gazisidir. savaştan sonra gittiği köyünde kimseleri bulamaz ve ege'de kaz dağı'nı gören karınca adası'dan bir ev ve değirmen alarak yerleşir. bir yandan da savaşta peşine takılan kanlılarından kaçmakta olduğu için ismini poyraz musa yapmıştır.
 1. kitap yaşar kemalin birçok romanında olduğu gibi ağır bir girizgahla başlıyor. poyraz musa kürek çekiyor, ege denizi ışıldıyor, güneş poyrazın sırtına vuruyor ve siz de izliyorsunuz. poyraz kasabada traş oluyor ve sizin burnunuzu nemli berber dükkanı faunası yokluyor. giriş kısmından sonra ise poyraz musanın adaya yerleşmesi kısmı insanda tası tarağı toplayıp oraya gitme isteği uyandırıyor. başka bir yer değil ama o adaya ve poyraz musanın yanına.kısacası atmosferi, dili ve tarihi geri dönüşleri ile tam bir yaşar kemal romanı
 2. bu kitap ilkbaharda okunmalı! hele bir de denizi olan bir yerdeyseniz... sabah gün ışırken çıkardım yola. sahil şeridinde 45 dakikalık otobüs yolculuğu, denizde yola henüz çıkan, bilmiyorum belki de dönen takalar... meneviş, yarpuz ve iyot kokusu... bir de yaşar kemal... fırat suyu kan akıyor baksana kitabıyla abim, dostum, sırdaşım, yoldaşım oldu büyük yazar.
  kitap bir ada hikayesi dörtlemesinin ilkidir. bir röportajında kitabı 1996 yılında yazmaya başladığını söylüyor yaşar kemal. dörtlemenin son kitabını ise hastalandığından dolayı 8 yılda yazdığını. "ne olursa olsun bitireceğim" dediğini söylüyor. dörtlemenin diğer kitapları için:
  (bkz: karıncanın su içtiği-yaşar kemal)
  (bkz: tanyeri horozları-yaşar kemal)
  (bkz: çıplak deniz çıplak ada-yaşar kemal)
 3. zeytin odununun yandığında ortaya çıkardığı yalımın uzak mesafeden bile belli olabileceğini bana öğretmiştir.