1. cinsellikle hiçbir sorunları olmadığından bu tür konularda alabildiğine cömert davranan ve anlatması gerekeni uzatarak genel türk izleyicisini sıkan sinema. çok güzel filmleri de vardır çok kötüleri de. örnek vermek gerekirse
  la vie d'adele
  the dreamers
  amelie
  love me if you dare
  leon
  breathless
  la vie en rose
  altyazı ekleme sorunsalı vardır, ne dediklerini yakalamanız zordur
 2. genelinde erotizm, eşcinsellik, ensest konuları işlenen, temelinde bu konular olmasa bile içinde bir yerlerde bu konulardan en az birinin yer aldığı, güzel örneklerinin az olduğu, buna rağmen françois ozon filmlerinin daha tercih edilesi olduğu sinema.

  uzun zaman sonra gelen düzenleme, o zamanlar yorumu girerken aklımda önereceğim bir film vardı ama adını unutmuştum şimdi hatırladım:
 3. fransız sinemasından bahsedip, genç nesli bir yana bırakıp (eva green ,audrey tautou v.s)

  jean-paul belmondo ,brigitte bardot, alain delon , gerard depardieu,catherine deneuve jean gabin ,maria schneider, fernandel, yves montand, louis de funes , romy schneider , simone signoret v.s ( aklıma ilk gelenleri yazdım)

  gibi büyük ustalardan bahsetmeyeni de taş ile kovalarlar, en baştan diyeyim de.
 4. genellikle yavaş ilerleyen filmler barındırdığından ve ana fikrini çok net söyleyebileceğiniz türde olmadıklarından dolayı aşırı sevilmez. görselliğe önem verilir ve ülkemizde yayınlanacak olsa yarısı kesilip diğer yarısı sansürlenecek çekimlere sahiptir. elbette bünyesinde oldukça popüler filmler de barındırır.
  verilmeyen bir örnek gerekirse (bkz: betty blue)
  jole
 5. sezgi