• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
fruitvale station - ryan coogler
birkaç genç, siyah adam san francisco kentinin oakland-bölgesinde yer alan fruitvale adlı bart geçiş istasyonunda protesto eylemi yaparlar. polisler tarafından geri püskürtülmeye çalışılan eylemcilerin sesi, duyulan birkaç el silah atışıyla kesilir.sonraki sahnelerdeyse 22 yaşında olan ve area körfezi bölgesinde yaşayan oscar adlı delikanlıyı görürüz. dünya henüz noel arifesindedir. fakat oscar hayward'da işleri yoluna koymakla mücadele etmektedir. 2008'in son gününde yanında ailesi, arkadaşları, düşmanları ve hatta tanımadığı yabancıları alarak 'sınırları' geçecektir...genç sinemacı ryan coogler'ın yazıp yönetmenliğini üstlendiği film dünya prömiyerini 2013 sundance film festivali'nde gerçekleştirdi. sinemalar.com'dan alıntıdır.
  1. ülkemizde hiç aşina olmadığımız bir sebepten ötürü, sebepsiz yere polis kurşunu tarafından öldürülen 22 yaşında bir gencin maalesef yaşanmış hikayesi. izlerken insanın anarşist damarlarını kabartır, taşı sapanı kapıp, sokağa çıkıp devlete karşı gelesiniz gelir, ama bana hiç gelmedi, çünkü bizim ülkemizde develete karşı gelmek için hiç bir sebep yok. her şey çok cici.

    olay sonrası oakland kentinde başlayan ayaklanma günlerce sürmüştü. yine bizim örf ve adetlerimize ters bir şekilde, olaya karışan polis memuru, hakkında açılan dava sonucu kasten adam öldürmekten ve birinci derece cinayetten tutuklandı.

    İlgili haber