• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar cem karaca
gazal - cem karaca
ilk söz
hani ara sıra efkar basar da insanı, içini kağıda dökmek istersin, bunlar da öyle "gine efkar bastı gönlümü" makamından bir tür denemeler. taa 1950'lerin sonundan bu yana, bugüne kadar yazdığım ve asla şiir adını vermeye cesaret edemediğim türden işçilikler öyle.

bazen bir dosta kâğıdına bazen bir peçetenin arkasına yazıverdiğim içimden gelen şeyler. bunları böylece yazdım. içimden düştüğü gibi bir gazal'ın bir dişi gazala düştüğü gibi.

öncelikle bunları derleyip toparlayan sevgili karım ilkim'e sonra bana bu yolu açan toto karaca babam mehmet karaca'ya ve oğlum mehmet emrah karaca'ya çok teşekkür ederim.

ancak, bu darmadağınıklığı biraraya getiren ilkim'e birincime, dişime, dişi karaca'ma sağol varol hep yanımda ol diyorum.

cem karaca

bir kazma ve bir kürek çalsın cenaze marşımı istemem çelenk falan filan dostlar şayet varsalarda gelmesinler.neme lazım, yağmurlu olur hava..
  1. cem karaca'nın ağırlıklı olarak eşine yazdığı şiirlerden, notlardan oluşuyor. kitabın başında birkaç anne ve babasına şiiri ve mektubu var ki bence en güzel kısmı da buydu. bunların dışında barış manço, kemal sunal, fikret kızılok ve cahide sonku için şiirleri de bulunuyor.

    şiirleri okurken kafanızın içinde cem karaca seslendiriyor sanki; bende öyle bir his oluştu en azından. ancak bazı şiirlerden pek tat aldığım söylenemez, ayrıca bazılarında da bunu şarkı olarak dinleseydim keşke dediğim oldu.

    cem baba'yı bir de şiirlerinden okumak güzeldi doğrusu.