• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar fik meijer
gladyatörler - fik meijer
eski romalıların en büyük eğlencesi, bugün tarihin en ölümcül sporu olarak görülen gladyatör dövüşleriydi. amfitiyatrolarda roma imparatorları tarafından düzenlenen akıl almaz gösterilerde, vahşet görmek için çığlıklar atan seyircilerin gözleri önünde on binlerce gladyatör öldü. bu iri yarı, kaslı adamlar, toplumdaki konumlarından dolayı küçümsendikleri halde, yetenekleri ve ölümüne dövüşürken gösterdikleri cesaretleriyle arenaların kahramanları olmuşlardı. özel dövüş tekniklerini öğrendikleri gladyatör okullarında bir esaret hayatı yaşarlardı. pek azı yaşlanabildi ya da özgürlüğüne yeniden kavuşarak halkın arasına dönebildi.
m.s. 80'de hiç görülmemiş gösteriler ve 50 000'den fazla insanın katılımıyla açılan colosseum, roma'nm en büyük amfi tiyatro suydu. çok geçmeden imparatorluğun her yanı bu yapının benzerleriyle süslendi. colosseum'un günlük programındaki gösteriler belirli bir sırayla sergilenirdi. sabah, vahşi hayvanlar birbirleriyle ve insanlarla dövüştürülür, öğleyin suçlular ve kaçak köleler seyircilerin önünde en acımasız yöntemlerle idam edilirdi. programın en cazip kısmı olan gladyatör dövüşleri ise öğleden sonraya saklanırdı.
amsterdam üniversitesi'nde eski çağ tarihi profesörü olan fik meijer, bu olayları tüm canlılığı ile günümüze taşıyor. yazarın tarihsel belgelere ve arkeolojik buluntulara dayalı titiz araştırmalarının sonucunda akıcı bir üslupla kaleme aldığı bu ilginç kitapta gladyatörlerin gerçek hikâyesini okuyacaksınız.
  1. roma'daki gladyatör mefhumunu anlatan doyurucu bir kitap. zafer gösterilerine, eğlencelerine zorla çıkarılan gladyatörlerin ilginç bir yaşamı var. insanların onlara bakış şekli de ilginç. arenalara su doldurulup deniz savaşı gösterileri yapılması beni dehşete düşürdü. yapı olarak suyla dolması çok acayip ama en ilginci yüzme bilmeyen gladyatörleri gösteri yapın diye oraya atmaları dehşet verici.
    sezgi