gri


 1. ressam escher'in tabloları çoğunlukla siyah ve beyazdan oluşur. tablo beyaz bir desenle başlar, bazen yaban kazı, bazen bir balıktır bu. diğer tarafa geldiğindeyse o figür siyah olmuştur. siyahı beyazda, beyazı siyahta ayırmak kolaydır demişti bir hocam, peki ortadaki gri kısmı ne yapacağız? o günden sonra bunun hakkında epey düşündüm. iyi ve kötü olarak resmettim bu iki rengi. iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı ayırmak hep kolay mıdır? gri kısmı ne yapacağız? bunun cevabını hala bulamadım. ne yapacağız? sanırım gri kısımla yaşamayı öğreneceğiz.
 2. siyah ve beyazın karışımından oluşan renk.

  siyah kötülükleri, kasveti, beyaz saflığı, duruluğu, berraklığı temsil eder. öyle anlam yüklemişizdir. siyah kötülük, beyaz iyilik deyip geçiyoruz. aslında hepimiz ne siyah ne de beyazız. grinin farklı farklı tonlarından başka bir rengimiz yok . tabi pek severiz bembeyaz anılmayı. önümüzden, arkamızdan hep beyazlığımızla konuşulmayı. siyaha tu kaka demeyi.

  bence dilimizde iyi ve kötü için tam orta noktasını ifade eden bir kelime olmalıydı. bu kadar keskin ayrımlarımız olmazdı belki daha yumuşak, daha ılımlı tavırlarımız, cümlelerimiz olurdu. kendimizi her beyaz hissetmediğimizde, siyah olmaya boyun eğmezdik. yanlış bir şey yaptığımızda tamamen kötü hissettirmeyen iyi ve kötü arasında gri gibi bir kelimemiz olmalıydı.

  ben kendi sözlüğümde bu kelimeyi “insan” olarak nitelendiriyorum. insan ne iyi ne de kötüdür. çünkü iyiden de kötüden de bir şeyler taşır. her kişinin hem sevenlerinin hem de sevmeyenlerinin oluşu da bu yüzdendir.

  beyaz olmayı istesekte, siyah olmayı kabul etmesekte. biz griyiz hem de en naturelinden.
 3. eskişehir'de denk gelip dinlediğim iyi gruplardandır.
  klasik bir bar grubu diyemem çünkü önemli olan nasıl sunulduğudur. ve sunum olarak gayet başarılı bir grup. sahne şovu tadında, dinleyiciler ile diyalog kararında.. solistin mütevazı tavırları, gelen dinleyicilerine sanki hepsi onun özel konuğuymuş gibi ilgili ve güleryüzlü olması bu grubu sempatik kılan diğer etmenler arasında.
 4. kasvetin, bilinmezliğin rengidir. ciddiyet ve durağanlığı temsil eder.