1. aslında sauron tarafından tasarlanan fakat elfler tarafından yapılan yüzüklerdir.

    sauron kılık değiştirip kendisini annatar adında bir demirci olarak elflere tanıtır ve elflere demircilik hakkında yeni şeyler öğretebileceğini söyler.

    elrond ve gil-galad kendisini pek beğenmez ve "bu adam tekin biri değil" diye elfleri uyarır. elfler de "bu alemin tek akıllısı sizdiniz zaten" der ve uyarılara rağmen annatar'ı bağırlarına basarlar.

    işte bu annatar isimli şahıs güç yüzükleri projesini elflere açar. elfler de kabul eder ve 16 adet güç yüzüğü yapılır. daha sonra işin ilmini kapan elfler kendilerine annatar'dan gizli olarak 3 tane güç yüzüğü yaparlar.

    sauron bir şekilde bunun haberini alır ve elflere savaş açar. güç yüzüklerini ele geçirse de elflerin yaptığı yüzükleri bulamaz. geriye kalan yüzüklerin 7 tanesi cücelere ve 9 tanesi insanlara dağıtır.

    fakat cücelerin ve insanların bilmediği husus sauron'un yüzüklere hükmedecek bir yüzük yapmasıydı. cüceler büyüye dayanıklı olduğu için etkilenmeseler de bu olaydan insanlar çok etkilenmişlerdir. yüzük kullanıcıları sauron'un kölesi haline gelmişlerdir.