• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
güngezgini - fabio moon, gabriel ba
hayatınızın gerçekten başladığı gün hangisiydi? hayatınız, 21 yaşında, hayalinizdeki kızla tanıştığınızda mı başladı, yoksa 11 yaşındaki ilk öpücükle mi? çocuğunuzun doğumuyla mı, yoksa ilk gençlik yıllarınızda hayatınızı nasıl yaşayacağınıza karar verdiğiniz anda mı?

eisner ödüllü ikiz kardeşler fábio moon ve gabriel bá, güngezgini'nde hayatın ta kendisine dair sihirli, gizemli, bir o kadar da dokunaklı bir hikâye anlatıyor...
 1. bu bir süper kahraman çizgi romanı değil. kimsenin süper gücü yok, kimse kimseden üstün değil. mutlak kötü ya da iyi gibi keskin kavramlar yok. fantastik ögeler okuyucunun gözünün içine sokulmuyor, gerçek hayatla kurgu hayatın kıyılarında dolaşılıyor.

  herkesin yaşadığı ortak paydalar var.
  sade,koyu kahve seven, gazetede ölüm ilanları yazan ana karakter bras var. bras'ın ilk kez öpüştüğü, ilk aşık olduğu, ailesi, arkadaşları,işi, hayatının gerçek aşkı ve onlara ulaşma çabaları var. her çabasının sonunun farklı bir noktada bitmesi var.

  brezilya'dan kopup gelen rüzgar bu kez karnaval tadında değil, duygusal bam telinize dokunacak kıvamda.
 2. anlatım şekli, diyaloglar, renkler, zamanın kullanımı çok etkileyici. bir çizgi roman bu kadar gerçekçi ve bir o kadar da hayali olabilirdi.

  bras'ın hayatının mihenk taşlarına tanık olurken düşünüyor, kendisini de sorguluyor insan: yaptığım tercihlerle acaba nasıl, ne zaman, kaç kere yenile(ne)ceğim?