• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
güzellik salonu - mario bellatin
güzellik salonu, meksikalı yazar mario bellatin'in türkçedeki ilk kitabı. kadın giysileri giymekten hoşlanan bir anlatıcının sahibi olduğu güzellik salonu, zamanla salgın hastalıklardan mustarip, hastanelerde hor görülen, homokatilleri çetesi'nin saldırılarına maruz kalan ve toplum dışına itilen erkek hastalar için bir bakımevine dönüşüyor. kendisi de hasta olan anlatıcının biricik uğraşıysa, özenle dekore ettiği akvaryumlarda balık beslemek.
new york times'ın camus'nün veba'sını ya da saramago'nun körlük'ünü çağrıştırdığını belirttiği güzellik salonu, hastalık, ölüm, yoksunluk ve egemen cinsiyet kavrayışını sorgulamamızı sağlayan, sarsıcı, huzursuz edici bir roman.
ve son 25 yılın en iyi 100 ispanyolca kitabı arasında 19. sırada.
mario bellatin (1960) perulu bir ailenin çocuğu olarak meksika'da doğdu. doğuştan gelen bir hastalık nedeniyle sağ kolunun büyük bölümünü kullanamayan bellatin, peru'da teoloji, küba'da senaryo yazarlığı okudu.
-tanıtım bülteninden-
  1. yazarın sadece elli dört sayfaya, insanlığa dair pek çok kavramı sığdırabildiği, sarsıcı ve düşündürücü eser. bir solukta okunur lakin bünyede bıraktığı etki uzun sürelidir. mario bellatin'in türkçe'ye çevrilmiş ilk kitabıdır aynı zamanda.