• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
hacı komünist - ferhan şensoy
ferhan şensoy şans kapıyı kırınca filmi çekimleri için havanaya gider. kitapta başından geçen olayları anlatmaktadır.
 1. ferhan şensoyun kendine özgü dili ile anılarını ve düşüncelerini anlattığı bir kitap.
 2. kendisi komünist olduğu için yazmıştır çakalovski
  gundi
 3. ferhan şensoy'un küba'da çekimlerini tamamladığı (bkz: şans kapıyı kırınca - tayfun güneyer) adlı filminin hazırlık, çekim ve sonrasını anlatan kitabı. tanım biraz cılız kaldı sanki; fakat kitap hiç de benim anlatamadığım gibi değil. tam bir kamera arkası kitabı.

  bir fincan kahve ve küba purosu eşliğinde çok kısa bir süre zarfında okunabilen kitabın sayfa renginden tutun da harflerin karakterlerine * kadar insanı bir hoş ettiğini söylemeliyim. ferhan şensoy'un dilinin akıcılığı, anlaşılırlılığı ya da küba'ya gitmeden yaşatan anlatımından bahsetmek yersiz olur; çünkü bundan önceki kitabı olan (bkz: eşeğin fikri - ferhan şensoy) 'nde daha çok deneme tarzını benimseyen yazar bu kitabında daha çok bir roman yazmıştır. sizi içine alan hikayeyi okumadan önce filmi seyretme imkanınız olursa kitap daha anlamlı oluyor ve her kare gözünüzde canlanıyor.

  dümbüllü'nün kavuğunun neden ferhan şensoy'a verildiğini, küba'nın neden fakir fakat mutlu bir ülke olduğunu, uyduruk bir konudan şaheserlerin nasıl çıkarılabileceğini kitabı okuduktan sonra daha bir derin düşünüyor olabilirsiniz.
 4. "ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da onlara eşitlik duygusu insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir." diyen adamın ülkesini anlatır bu kitap. bir cümleyi türkçeden daha uzun bir türkçeye tercüme eder adeta.